Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2018, 12:38

Europarlament nepodporil spornú smernicu o autorských právach

Pripravovaná smernica dáva vydavateľom právo na spravodlivý podiel z využitia ich autorských diel veľkými internetovými spoločnosťami.

Europarlament nepodporil spornú smernicu o autorských právach
Zdroj: Reuters

Európski poslanci dnes nepodporili kontroverzný návrh pravidiel týkajúcich sa autorských práv na internete. Pripravovaná smernica okrem iného dáva vydavateľom právo na spravodlivý podiel z využitia ich autorských diel internetovými gigantmi.

Zo 627 prítomných poslancov z celkových 751 návrh zamietlo 318 poslancov, za bolo 278 a 31 sa zdržalo.

Text už prešiel právnym výborom parlamentu, ale poslanci si dnes vyhradili právo rokovať o ňom aj na pléne a prísť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. To kritici návrhu vidia ako šancu sporné ustanovenia smernice pozmeniť.

Smernica budí veľké emócie. Poslanci čelili silnému tlaku rôznych lobistických skupín, ich schránky zaplavili tisíce e-mailov od zástancov aj odporcov normy.

Kritici návrhu tvrdia, že povedie k cenzúre internetu. Jeho zástancovia si naopak myslia, že výsledkom nových pravidiel bude lepšia ochrana autorských práv v internetovom prostredí.

Parlament dnes v pléne v Štrasburgu hlasoval iba o svojej pozícii k návrhu. Nepustil ho rovno do trojstranného rokovania medzi Európskou komisiou, členskými štátmi a parlamentom. "Plénum bude (v septembri) hlasovať o jednotlivých ustanoveniach a môže prísť s pozmeňovacími návrhmi," povedal ČTK český europoslanec Pavel Svoboda, ktorý je predsedom právneho výboru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.