Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2018, 11:07

Spor USA s Čínou sa vyhrocuje. Rozpútali najväčšiu obchodnú vojnu v hospodárskych dejinách, tvrdí Peking

  • Dnešné zavedenie amerických ciel vo výške 25 percent na časť čínskeho dovozu v celkovom objeme 34 miliárd dolárov je súčasťou ochranárskej politiky Trumpa.
  • Peking podľa hovorcu čínskeho ministra zahraničia ihneď prišiel s protiopatreniami.
  • V prístavoch úrady otáľali s prevzatím amerického tovaru, čo by mohlo spôsobiť mnoho miliardové škody.
Spor USA s Čínou sa vyhrocuje. Rozpútali najväčšiu obchodnú vojnu v hospodárskych dejinách, tvrdí Peking
Zdroj: Reuters

O dnešnej polnoci washingtonského času, teda o 6:00 SELČ, nadobudli platnosť americké clá na čínsky dovoz. Peking podľa hovorcu čínskeho ministra zahraničia ihneď prišiel s protiopatreniami.

Na dovoz amerických výrobkov v celkovom objeme 34 miliárd dolárov zavádza clo vo výške 25 percent, teda rovnako vysoké clo a v rovnakom objeme, aké sa po novom vzťahuje na niektoré čínske výrobky dovážané do Spojených štátov. S odkazom na čínsky colný úrad to po 10:00 SELČ uviedla čínska oficiálna agentúra Nová Čína. 

Rozpútali "najväčšiu obchodnú vojnu"

Hovorca čínskeho ministerstva obchodu dnes povedal, že USA rozpútali "najväčšiu obchodnú vojnu v hospodárskych dejinách". "Čínska strana sľúbila, že nepríde s prvým výstrelom, je ale nútená začať protiútok na ochranu ... v záujme svojich obyvateľov," dodal. 

Nejasná situácia vyplývajúca z dočasnej absencie oficiálneho čínskeho stanoviska spôsobovala zmätok v niektorých veľkých čínskych prístavoch a na trhoch.

V prístavoch úrady otáľali s prevzatím amerického tovaru, čo by mohlo spôsobiť mnoho miliardové škody. Zmätok zavládol tiež na komoditných trhoch, pretože obchodníci nevedeli, za akú cenu sa bude obchodovať napríklad sója, ktorej by sa mali prípadné čínske sankcie podľa niektorých správ tiež dotknúť.

Ochranárska politika Washingtonu

Dnešné zavedenie amerických ciel vo výške 25 percent na časť čínskeho dovozu v celkovom objeme 34 miliárd dolárov je súčasťou ochranárskej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa hlavy USA majú clá za cieľ ukončiť "nekalé prevody amerických technológií a duševného vlastníctva do Číny" a ochrániť americká pracovné miesta.

Zavedenie amerických ciel sa na ázijských akciových trhoch takmer neodrazilo. Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite uzavrel obchodovanie posilnený o 0,5 percenta, za celý týždeň ale o 3,5 percenta klesol.

Straty zaznamenáva už siedmym týždňom za sebou. Tokijská burza uzavrela so ziskom 1,1 percenta, Hongkong avšak v popoludňajšom obchodovaní hlásil pokles o 0,5 percenta. Podľa analytikov trhy zavedenie ciel v obchodovaní vopred zohľadnili.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.