Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2018, 00:00

Najdrahšie bývanie v Európe nie je ani v Londýne, ani v Paríži. Víťaz rebríčka prekvapí

Rebríček sa pozerá na dostupnosť nehnuteľností z pohľadu pomeru priemerného príjmu a ceny nehnuteľností.

Najdrahšie bývanie v Európe nie je ani v Londýne, ani v Paríži. Víťaz rebríčka prekvapí
Zdroj: Marek Kmeť

Keď sa hovorí o najdrahších európskych mestách na bývanie, väčšine ľudí napadnú typické metropoly ako Londýn, Ženeva či Paríž.

Rôzne rebríčky však berú do úvahy rôzne ukazovatele a keď vezmeme do úvahy príjem domácností v pomere k priemernej cene nehnuteľností, do čela rebríčka sa dostanú úplne iné mestá. Najdrahšie na svete tak vychádza venezuelský Caracas.

​Výsledky európskych miest nie sú o nič menej prekvapivé. V prvej desiatke je napríklad chorvátsky Split či metropola Albánska Tirana. Bratislava sa umiestnila v tretej desiatke 105 hodnotených miest.

Pre výpočet cien brali autori rebríčka do úvahy priemerný čistý disponibilný príjem rodiny, ktorý odvádzali od priemernej čistej mzdy v danom regióne a priemernú cenu štvorcového metra bývania s tým, že priemerovali ceny v centre mesta a na periférii. Pre analýzu brali do úvahy bývanie s rozlohou 90 metrov štvorcových.

Čoraz častejšie však ľudia uprednostňujú prenájom nehnuteľnosti pred kúpou. V pomere výška nájmu a priemerný príjem s tým, že rezident chce bývať v centre mesta, vychádza najdrahšie nemecký Mníchov nasledovaný Rímom a Parížom. V tomto prípade sa Bratislava umiestnila 57. 

Ak rezident uprednostní prenájom na periférii mesta, najviac si za bývanie v pomere k platu zaplatí v ruskom Krasondare a v ukrajinských mestách Kyjev a Charkov. Bratislava je v tejto situácii 59. najdrahšia. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.