Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2018, 18:50

Ostrá kritika šéfa Airbusu: Britskí ministri nemajú potuchy, ako na brexit

Spoločnosť Airbus, ktorá v Británii zamestnáva zhruba 14-tisíc ľudí, varovala, že by sa mohla z krajiny stiahnuť.

Ostrá kritika šéfa Airbusu: Britskí ministri nemajú potuchy, ako na brexit
Zdroj: Reuters

Spory vnútri britskej vlády dnes kritizoval šéf Airbusu Tom Enders. Ministri podľa jeho názoru nemajú potuchy, ako sa postaviť k brexitu. Európsky výrobca leteckej techniky tiež zvýšil svoj odhad dodávok lietadiel na ďalších 20 rokov o viac ako sedem percent.

Britská vláda "nemá tušenie, alebo nie je schopná dosiahnuť aspoň zhodu na spôsobe ako vykonať brexit bez toho, aby vznikli vážne škody", povedal na výročnej tlačovej konferencii firmy Enders.

Spoločnosť, ktorá v Británii zamestnáva zhruba 14-tisíc ľudí, už minulý mesiac varovala, že by sa mohla z krajiny stiahnuť, ak Londýn opustí jednotný trh a colnú úniu Európskej únie bez tranzitnej dohody.

Podobné varovanie britskej vláde, ktorá by na dnešnom zasadnutí mala urovnať vnútorné spory, aby umožnila premiérke Therese Mayovej odblokovať rozhovory s Európskou úniou, vyslal vo štvrtok aj najväčší britský výrobca automobilov Jaguar Land Rover.

Odchod Británie z EÚ bez uzavretia dohody o vzájomnom obchode by firmu podľa jej vyjadrenia stál 1,2 miliardy libier ročne.

Airbus najnovšie predpokladá, že svetové letecké spoločnosti kúpia v nasledujúcich 20 rokoch 37 400 nových lietadiel v celkovej hodnote 5,8 bilióna dolárov. Prognózu navýšil vďaka tohtoročnému výraznému rastu leteckej prepravy, ešte vlani odhadoval pre budúce dve desaťročia odbyt len ​​na 34 900 strojov za 5,3 bilióna dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.