Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 00:00

Zamestnanosť vo svete rastie. Platy však stagnujú

Jednotlivé ekonomiky sveta budú nútené prijímať opatrenia na zvyšovanie miezd.

Zamestnanosť vo svete rastie. Platy však stagnujú
Zdroj: Reuters

Hoci počet zamestnaných ľudí na celom svete rastie a dosahuje najlepšie čísla od finančnej krízy z roku 2008, to isté sa nedá povedať o nominálnej mzde, ktorá namiesto rastu skôr stagnuje. Vyplýva to z údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Podľa ekonómov ide o nebezpečný jav. „Hrozí takzvaná japonifikácia celého sveta, keď bude normou vysoká zamestnanosť, no slabý rast platov,“ tvrdí analytik TRIM Kapitál Ronald Ižip.

Podľa OECD je zotavenie po finančnej kríze už takmer kompletné. Miera zamestnanosti dosiahla na konci roku okolo 62 percent, pričom sa očakáva jej ďalší rast. Najviac za posledných 10 rokov podskočila v Nemecku, Maďarsku a Poľsku. Zlepšenia sa vyskytli aj v znevýhodnených skupinách, akými sú starší pracovníci, matky s malými deťmi, mládež a prisťahovalci.

Karty mieša inflácia
Vo väčšine krajín sa nezamestnanosť dostala na alebo pod úroveň, ktorú mala pred finančnou krízou. Správa predpokladá, že na konci tohto roku by mala byť 5,3 percenta a na budúci rok by mala klesnúť ešte viac. V rámci Európskej únie sa podľa Eurostatu dostala nezamestnanosť v máji na úroveň siedmich percent. Je to prvýkrát, čo je nižš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.