Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 11:34

Svetové zásoby cukru sa blížia k rekordu. Ceny výrazne klesajú

Zatiaľ čo globálna spotreba cukru stále rastie, tempo rastu v posledných sezónach spomalilo na 1,4 percenta z 1,7 percenta za posledné desaťročie.

Svetové zásoby cukru sa blížia k rekordu. Ceny výrazne klesajú
Zdroj: Reuters

Ceny cukru tento rok výrazne klesajú. Svetové zásoby sa blížia k rekordu, rast dopytu spomaľuje a naopak produkcia sa prudko zvyšuje, čo urobilo z cukru v tomto roku komoditu s najhorším výkonom na trhu. Podľa analytikov by ceny mali zostať ešte nejakú chvíľu nízke. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila agentúra Bloomberg.

Spotrebitelia sa stále viac obávajú dopadu cukru na svoje zdravie a firmy, od výrobcu konzervovaného ovocia Del Monte Foods po potravinársku Mondelēz International, sa snažia získať zákazníkov produktmi s menším obsahom cukru.

Zatiaľ čo globálna spotreba cukru stále rastie, tempo rastu v posledných sezónach spomalilo na 1,4 percenta z 1,7 percenta za posledné desaťročie, uvádza výskumná spoločnosť Green Pool.

Na druhej strane produkcia prudko rastie, najmä v Indii, ktorá je druhým najväčším producentom na svete. Tiež úroda farmárov v Thajsku je vysoká.

Celosvetové zásoby stúpnu na rekord

Celosvetové zásoby by tak mali v tohtoročnej sezóne stúpnuť na rekord a zostať blízko rekordu aj v budúcom roku, odhaduje americké ministerstvo poľnohospodárstva.

Cena termínovaného kontraktu na cukor v New Yorku v tomto roku už klesla o 25 percent, čo je najväčší strata v rámci komoditného indexu Bloombergu, ktorý sleduje výnosy 22 komodít zo siedmich sektorov. A investori sa pripravujú na ďalší pokles. V minulom týždni investori viac ako strojnásobili svoje stávky na pokles cien.

"Každý sa snaží zbaviť cukru a sladkých produktov. Môžete to vidieť v supermarketoch a obchodoch s potravinami," povedal stratég Newbridge Securities Donald Selkin. "Dopyt zostane nižší, ako čo sme videli v posledných rokoch. Ceny sú odsúdené na to, aby ešte chvíľu zostali nízke."

Spoločnosť Green Pool odhaduje, že produkcia cukru za 12 mesiacov do konca septembra prekoná dopyt o rekordných 19,6 milióna ton. Tento nadbytok je zhruba tak veľký, ako ročný dopyt v Číne, ktorá je najväčším dovozcom cukru na svete.

Spracovatelia usilujú zvýšiť kvóty

Po obrovskom zbere indický zväz cukrovarov na začiatku júla oznámil, že spracovatelia usilujú o zvýšenie vývozných kvót na rekordných šesť miliónov ton. Zväz odhaduje, že produkcia krajiny sa tento rok zvýši o 58 percent na 32 miliónov ton. V Brazílii potom rastúce zásoby etanolu a prepad cien biopalív znamenajú, že viac cukrovej trstiny z úrody môže byť spracované na cukor.

Samozrejme situácia sa ešte môže zmeniť a úroda nakoniec môže byť zlá, najmä ak sa proti očakávaniam zhorší počasie. Suchá poškodili rastliny v Brazílii, ktorá je najväčším producentským regiónom. Klimatický jav El Niño by tiež mohol napáchať škody na úrode v Ázii.

Na trhu, kde spomaľuje dopyt, je však malý šok v ponuke zvyčajne bez problémov vstrebaný. Horšie je, že obavy z vplyvu na zdravie a dane zo sladkých nápojov, ktoré majú negatívny vplyv na spotrebu, sa zatiaľ objavovali len v rozvinutých ekonomikách, novo sa však začínajú objavovať aj v rozvíjajúcich sa krajinách, upozornila Green Pool. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.