Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2018, 00:00

Irán žiada 300 miliónov eur. V hotovosti

Iránci sa po novom nedostanú ku globálnym platobným kartám a pre krajinu môže byť ťažké získať cudziu menu.

Irán žiada 300 miliónov eur. V hotovosti
Zdroj: TASR/AP

Irán sa chce vyhnúť tomu, aby jeho finančný systém tvrdo zasiahli nové americké sankcie. Chce preto z fondov Europaieisch-Iranisch Handelsbank (Euro-iránskej obchodnej banky) stiahnuť 300 miliónov eur, pretože mu môže začať chýbať hotovosť. Tento týždeň o tom informoval nemecký denník Bild s odvolaním sa na nemenovaných úradníkov.

 Ide hlavne o valuty. Iránci sa po novom nedostanú ku globálnym platobným kartám a pre krajinu môže byť ťažké získať cudziu menu. Aspoň takto Irán vo svojej žiadosti argumentuje. Ide mu údajne o Iráncov, ktorí cestujú do zahraničia, a práve hotovosť z Nemecka im má pomôcť. O vydaní peňazí by mal rozhodnúť nemecký finančný regulátor, ten však radšej informoval aj tamojšiu vládu. 

Peniaze na terorizmus

K situácii sa zatiaľ nikto oficiálne nevyjadril. Z USA a Izraela zaznieva obava, že by peniaze mohli byť použité na financovanie terorizmu. Irán dlhodobo podporuje napríklad palestínske organizácie. Nemecko však údajne nemá žiadnu informáciu o tom, že by takéto riziko hrozilo. Situácia okolo Iránu sa opäť vyhroc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.