Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 00:00

Hrozí ďalšia veľká kríza. Indikátor, ktorý predpovedá recesie, svieti na červeno

Podobný indikátor predznamenal recesiu z roku 2008.

Hrozí ďalšia veľká kríza. Indikátor, ktorý predpovedá recesie, svieti na červeno
Zdroj: Reuters

Vývoj naznačujúci ekonomický útlm naberá na obrátkach. Jeden z významných ukazovateľov rizika možnej blížiacej sa krízy sa podľa skupiny Leuthold Group zvýšil.

Riziková prirážka na dlhopisoch amerických firiem z najnižšieho segmentu investičného pásma totiž vzrástla na dva percentuálne body. Stalo sa tak prvýkrát od obdobia tesne pred recesiou v rokoch 2007 až 2009. Hlavný stratég Saxo Bank Steen Jakobsen dokonca recesiu očakáva už začiatkom roku 2019.

Viac ukazovateľov
Kvôli rastúcim úrokovým sadzbám si aktuálne americké firmy požičiavajú drahšie. Dôvodom sú obavy veriteľov, že v prípade hospodárskeho útlmu nebudú schopní splácať svoje záväzky.

Na finančných trhoch panujú obavy zo zrýchľujúcej sa inflácie, na ktoré americká centrálna banka Fed môže reagovať rýchlejším sprísňovaním menovej politiky, teda zvyšovaním základného úročenia.

„Prémia“ pre túto triedu korporátnych dlhopisov v Amerike s označením Baa bola dlho pod úrovňou dvoch percent, no na konci júna stúpla. V piatok dosahovala úroveň 1,96 percentuálneho bodu.

V minulosti bolo možné podobný úkaz sledovať buď počas, alebo tesne pred šiestimi z posledných siedmich hospodárskych kríz. Vďaka tomu sa považuje za jeden z najúspešnejších varovných signálov počas obdobia dlhšieho ako pol storočia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.