Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 00:00

Zavedenie hraničných kontrol by najviac pocítili malé krajiny

Návrat k plošným kontrolám by neznamenal iba to, čo je na prvý pohľad vidieť, teda obmedzenie voľného pohybu a opätovné dlhé rady pred hraničnými prechodmi.

Zavedenie hraničných kontrol by najviac pocítili malé krajiny
Zdroj: TASR/AP

Colná a pasová kontrola. Pripravte si svoje doklady, prosím. To je výzva, ktorú Česi prestali pri cestách po kontinente počúvať pred 11 rokmi – vtedy sa krajina stala súčasťou schengenského priestoru. Ale s migračnou krízou sa náhodné kontroly pri prekročení hraníc vrátili a šestica krajín s odkazom na bezpečnosť aspoň čiastočne kontroluje ďalej.

Rozpory v nemeckej koalícií aj nezhody medzi niektorými vládami v poslednom čase navyše znovu priniesli otázku, či zóne voľného pohybu medzi 26 európskymi štátmi nezvoní umieračik úplne.

Miliardy navyše

Návrat k plošným kontrolám by však neznamenal iba to, čo je na prvý pohľad vidieť, teda obmedzenie voľného pohybu a opätovné dlhé rady pred hraničnými prechodmi. Koniec schengenskej dohody by vyvolal mnoho ďalších nákladov, ktoré by zasiahli štátne pokladnice. Šlo by buď o priame výdaje napríklad v podobe miliárd eur na udržovanie pohraničnej stráže, ale nemôžme zabudnúť ani na nepriame náklady vo forme väčšej byrokratickej záťaže firiem kvôli prechodu hraníc.

Papierovanie by najprv pocítili kamiónoví prepravcovia, ktorí cez hranice v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.