Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 09:47

Komisia schválila prevzatie leteckej spoločnosti Laudamotion. Ryanair získa väčšinový podiel

Šéf Ryanairu Michael O'Leary považuje investíciu za ideálny spôsob, ako expandovať na trh nemecky hovoriacich krajín

Komisia schválila prevzatie leteckej spoločnosti Laudamotion. Ryanair získa väčšinový podiel
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) schválila prevzatie rakúskej leteckej spoločnosti Laudamotion írskymi aerolíniami Ryanair. EK to oznámila vo štvrtok s tým, že súhlas dala bez stanovenia dodatočných podmienok.

"Európska komisia dospela k záveru, že transakcia nepovedie k ohrozeniu konkurenčného prostredia," uviedla EK v oficiálnom vyhlásení.

Spoločnosť Ryanair by mala prevziať v rakúskych aerolíniách, ktoré zabezpečujú najmä lety z Nemecka, Rakúska a zo Švajčiarska do dovolenkových destinácií pri Stredozemnom mori a na Kanárske ostrovy, 75 percentný podiel.

Rakúsku spoločnosť založil pôvodne v roku 2003 pod názvom Niki rakúsky podnikateľ a bývalý pretekár Formuly 1 Niki Lauda, ktorý ju v roku 2011 predal nemeckej leteckej spoločnosti Air Berlin.

Nemecké aerolínie ale minulý rok zbankrotovali a Laudovi sa podarilo ich divíziu Niki v januári tohto roka opätovne kúpiť, a to prostredníctvom novej firmy Laudamotion. V marci sa potom na kúpe Laudamotion dohodla írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair.

Jej šéf Michael O'Leary považuje investíciu za ideálny spôsob, ako expandovať na trh nemecky hovoriacich krajín, na ktorom v súčasnosti dominuje nemecká letecká spoločnosť Lufthansa.

Práve Lufthansa chcela pôvodne firmu Niki, najlukratívnejšie aktívum Air Berlin, kúpiť, Európska komisia s tým ale nesúhlasila. Lufthansa potom svoju ponuku koncom minulého roka stiahla.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.