Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2018, 22:43

Trump smeruje od spojencov k Putinovi

Dvaja lídri sa stretnú dnes v Helsinkách.

Trump smeruje od spojencov k Putinovi
Zdroj: Reuters

Európske turné Donalda Trumpa sa aj v Británii nieslo v podobne konfrontačnom duchu ako predtým na samite NATO v Bruseli. Americký prezident krajinu šokoval, keď pred schôdzkou s premiérkou Theresou Mayovou denníku The Sun povedal, že by bol jej hlavný stranícky sok Boris Johnson skvelým premiérom. A tiež, že Mayovej dohoda o brexite znemožňuje budúce obchodné vzťahy s USA. „Ja by som to urobil inak. Povedal som Therese Mayovej, ako to urobiť, ale ona ma neposlúchla,“ citoval denník Trumpove slová. Neskôr však pred novinármi rozhovor označil za „fake news“, čiže dezinformáciu, pretože v ňom vraj neboli jeho slová chvály na premiérkinu adresu.

Veľké slová, grandiózne sľuby

Trump, proti ktorému v Londýne protestovali desiatky tisíc ľudí, potom vyhlásil, že obchodnej dohode oboch štátov nič nebráni. Podstatnú časť tlačovej konferencie, ktorá mala napraviť dojem z rozhovoru pre The Sun a pôsobila aj vďaka zhovievavosti Mayovej idylickým dojmom, tvorili otázky týkajúce sa pondelňajšieho rusko-amerického samitu v Helsinkách. „Nikdy sme neboli takí tvrdí voči Rusku ako teraz,“ poznamenal Trump. Toto tvrdenie v obmenách zopakoval najmenej trikrát. „My sme vyhostili 60 diplomatov a Nemecko iba troch,“ odmietal útoky novinárov o aproximácii Washingtonu a Moskvy, keď pripomenul, ako jeho krajina zareagovala na otravu dvoch ľudí ruským bojovým jedom novičok na britskom území. „Nepoznám prezidenta Putina, a či sa mu podarí ten vzťah s nami rozvinúť? Bolo by to dobré,“ priznal ochotu zastaviť prudké ochladzovanie vzťahov. Ale vzápätí dodal: „Nejdem tam s veľkými očakávaniami.“

Samit sa usku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.