Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2018, 00:00

Rebríček miliardárov: dominuje IT a móda

Rebríček miliardárov: dominuje IT a móda
Zdroj: Reuters

Jeff Bezos sa začiatkom týždňa stal najbohatším človekom v modernej histórii. Podľa indexu agentúry Bloomberg sa nachádza na prvom mieste s hodnotou majetku nad 150 miliárd dolárov. Bezos za to môže vďačiť svojej spoločnosti Amazon, ktorá oslavuje svoje 36. narodeniny. Práve v deň výročia totiž technologický gigant dosiahol historicky najvyššiu hodnotu svojich akcií. Za Bezosom nasleduje Bill Gates a Warren Buffett, ktorý však veľké časti svojho majetku ročne venujú charitatívnym organizáciám.

V rámci krajín Vyšehradskej štvorky sa do rebríčku 500 najbohatších ľudí sveta zaradili Česi Petr Kellner a Andrej Babiš. Kellner sa so svojím 12-miliardovým majetkom umiestnil na 107. mieste. Jeho majetok pochádza najmä z investičnej skupiny PPF, ktorú riadi a takmer celú vlastní. Oproti minulému roku sa však jeho majetok znížil o približne jednu miliardu. Český premiér Babiš, ktorý v biznise už nefiguruje, sa umiestnil na 479. mieste. Jeho majetok má aktuálne hodnotu viac ako štyri miliardy dolárov. Za posledný rok však český premiér prišiel o 381 miliónov. Okrem Kellnera a Babiša sa do prvej päťstovky nikto iný z krajín V4 nedostal.


Najbohatší muži v rebríčku
Jeff Bezos
(151 miliárd dolárov, nárast 51,5 miliardy)
Obrovský majetok Bezosa pochádza primárne z jeho firmy Amazon. Tú založil v roku 1994 v Seattli a v súčasnosti vlastní 16 percent z jej akcií. Bezos, nazývaný aj kráľ internetového obchodu, založil svoju firmu pôvodne iba na predaj kníh online. Dnes sa jej hodnota pohybuje okolo 860 miliárd dolárov, čo z nej robí druhú najcennejšiu spoločnosť po Apple. Okrem Amazonu vlastní Bezos aj noviny The Washington Post, ktoré odkúpil v roku 2013 za 250 miliónov dolárov, a spoločnosť pre prieskum vesmíru Blue Origin. Patril tiež k jedným z prvých ľudí, ktorí investovali do počiatku spoločností ako Google alebo Airbnb. V súčasnosti je Bezos najbohatší človek na svete, pričom za posledný rok mu majetok stúpol o približne 50 miliárd dolárov.


Bill Gates
(95,3 miliardy dolárov, nárast 3,54 miliardy)
Za Bezosom sa nachádza spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft. Jeho súčasný majetok je momentálne vyčíslený na 95,3 miliardy dolárov. Väčšina Gatesovho majetku pochádza zo spoločnosti Cascade Investment, ktorá vznikla z výnosov z predaja akcií a dividend spoločnosti Microsoft. Zo samotného Microsoftu vlastní už len okolo jedného percenta akcií. Majetok Gatesa by však pritom mohol byť vyrovnaný súčasnému Bezosovmu, ak by si ho udržal. Gates ho však z veľkej časti daroval primárne do nadácie Bill & Melinda Gates. Od roku 1996 do nej vložil takmer 700 miliónov akcií spoločnosti Microsoft a takmer tri miliardy dolárov v hotovosti a iných aktívach.


Warren Buffett
(83 miliárd dolárov, pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.