Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2018, 00:00

Pre USA je prvoradý obchod, geopolitika je na vedľajšej koľaji

Pre USA je prvoradý obchod, geopolitika je na vedľajšej koľaji
Zdroj: Reuters

Putin je diplomatický víťaz a Trump zlyhal. Americký prezident aktuálne podlieha ostrej kritike tak z domácej scény, ako i zo zahraničia. Dôvodom má byť hlavne príliš priateľský prístup k ruskému prezidentovi, ako aj spochybňovanie vlastných bezpečnostných zložiek počas pondelkového samitu oboch lídrov v Helsinkách. Potenciálny vplyv na jednotlivé oblasti po skončení stretnutia prinášajú HN v bodoch.

1. Najprv obchod
Trump je v prvom rade obchodník, čo sa podľa odborníkov prenáša aj do prezidentských rozhodnutí. Za svoju stratégiu si zvolil protekcionizmus, hrozí odchodom zo Svetovej obchodnej organizácie, označuje Európsku úniu za nepriateľa a sústredí sa v rámci obchodu na kroky proti Číne. „Prvoradý pre republikánov je obchod, ostatné veci sú až druhoradé. Dá sa preto očakávať, že Trump bude naďalej rozbíjať nastavené pravidlá a snažiť sa vrátiť Spojené štáty americké do obdobia 70. rokov,“ tvrdí riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.


2. Rusi sa Číne neotočia chrbtom
V rámci obchodu sú pre Trumpa strategické aj vzťahy s Čínou. Tú Washington obviňuje z odlevu kapitálu z domáceho trhu, ako aj z kradnutia technológií popredných amerických firiem. Podľa analytikov však nie je šanca, že by sa Rusko otočilo Číne chrbtom. „Ak si Trump myslel

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.