Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2018, 11:12 Aktualizované dňa 18.07.2018 o 14:32

Rekordná pokuta pre Google. Za zneužívanie postavenia zaplatí miliardy

  • Americká spoločnosť zneužívala podľa Európskej komisie dominantné postavenie Androidu.
  • Google dostal 90 dní na to, aby veci napravil. Inak mu hrozia ďalšie penále.
  • Firma sa bráni tým, že jej operačný systém vytvoril viac možností, nie menej.
  • Proti rozhodnutiu sa odvolá.
Rekordná pokuta pre Google. Za zneužívanie postavenia zaplatí miliardy
Zdroj: Reuters

Rekordnú pokutu 4,34 miliardy eur udelila dnes Európska komisia spoločnosti Google.

Americký internetový gigant podľa nej zneužíval dominantné trhové postavenie svojho mobilného operačného systému Android a od roku 2011 obmedzoval výrobcov zariadení, ktorí tento systém využívali. Google bezprostredne po zverejnení pokuty uviedol, že sa proti rozhodnutiu odvolá.

Hrozia ďalšie sankcie

"Google využil Android k upevneniu dominantnej pozície svojho internetového vyhľadávača. Tieto praktiky obmedzili šance konkurentov súťažiť v tejto oblasti na základe predností ich produktov a prichádzať s inováciami. Európskym spotrebiteľom tak upreli možnosť ťažiť z účinnej hospodárskej súťaže v dôležitej oblasti mobilnej komunikácie," vysvetlila komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová (na snímke).

​Google dostal 90 dní, aby veci napravil, inak mu hrozí penále vo výške až päť percent priemerného denného obratu spoločnosti Aplhabet, materskej firmy Google.

„Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme,“ povedala Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko.

Vysoká pokuta

Komisárka pripustila, že udelená pokuta je vysoká, v porovnaní s obratom, aký firma dosahuje, ale podľa nej nejde o nejako premrštenú sumu. Podľa agentúry Reuters pokuta zodpovedá príjmom materskej firmy Googlu za viac ako dva týždne.

"Chceme, aby Google zmenil svoje správanie, je nelegálne a musí efektívnym spôsobom prestať. Nejde o nejakú morálnu vec. Máme trh, ten má svoje pravidlá a Google podľa nich musí hrať rovnako ako ktokoľvek iný," uviedla komisárka.

Kde gigant pochybil

Vestagerová dnes pred novinármi uviedla tri konkrétne prehrešky firmy.

Google od výrobcov požadoval, aby na vyrábané zariadenia vopred inštalovali aplikáciu Google Search a prehliadač Chrome ako podmienku udelenia licencie na využívanie aplikácie Play Store, teda dôležitého online obchodu s aplikáciami.

Google tiež podľa komisie platil niektorým veľkým výrobcom a prevádzkovateľom mobilných sietí pod podmienkou, že tieto spoločnosti na svojich zariadeniach vopred inštalujú výhradne aplikáciu Google Search a nedovolil výrobcom, ktorí chceli vopred inštalovať aplikácie Google, aby predali jediné chytré mobilné zariadenie bežiace na alternatívnej vývojovej vetve otvoreného softvéru Android, ktoré neboli Googlom schválené.

Ďalší prehrešok

Google, ktorý je divíziou spoločnosti Alphabet, dostal od EK za zneužitie dominantného postavenia na trhu už koncom minulého júna pokutu 2,42 miliardy eur, terajšia pokuta je teda skoro dvojnásobná. Táto pokuta sa týkala obvinenia z apríla 2015, podľa ktorého Google vo výsledkoch internetového vyhľadávania systematicky zvýhodňoval vlastný produkt umožňujúci porovnávanie nákupných ponúk.

Komisia predvlani v apríli dospela k predbežnému záveru, že Google v súvislosti s operačným systémom Android porušuje európske protimonopolné pravidlá.

Rozhodnutie komisie o rekordne vysokej pokute voči známej americkej firme prichádza vo chvíli, keď sú Spojené štáty a EÚ na pokraji colného obchodného konfliktu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.