Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 00:00

Google si na rekordnú pokutu zarobí za 16 dní

Americký gigant sa voči pokute odvolal. Je možné, že konečná pokuta bude nižšia.

Google si na rekordnú pokutu zarobí za 16 dní
Zdroj: Reuters

Ide o najvyššiu pokutu, akú dostal internetový gigant Google. A zároveň suverénne najvyššiu pokutu, akú kedy udelila Európska komisia. Google má podľa najnovšieho verdiktu Bruselu zaplatiť 4,3 miliardy eur. Dôvod? Európskej komisii sa nepozdáva, že Google vo svojich licenčných podmienkach núti výrobcov zariadení a operátorov, aby do nich predinštalovali jeho aplikácie. Má tým porušovať európske protimonopolné pravidlá. „Tieto praktiky obmedzili šancu konkurentov,“ zdôvodnila rozhodnutie komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Kým pre Slovensko táto suma predstavuje viac ako štyri pätiny ročných výdavkov na všetky dôchodky, materská firma Google, spoločnosť Alphabet, ju zarobí za 16 dní a predstavuje to necelé štyri percentá z jej tržieb. Alphabet disponuje financiami vo výške viac ako sto miliárd eur, preto nebude jej chod nijako ohrozený. No aj tak môže sankcia znepríjemniť finančné vyhliadky spoločnosti. „Pokuta môže znížiť očakávaný zisk pred zdanením o viac ako desať percent,“ predpovedá analytik Capital Markets Lukáš Lipovský.


Google má momentálne 90 dní na to, aby veci opravil. Ak to spoločnosť nesplní, Brusel jej môže dať penále vo výške piatich percent z priemerného celosvetového obratu materskej spoločnosti. Firma sa proti rozhodnutiu postavila a tvrdí, že komisia nepochopila správanie spotrebiteľov a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.