Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 10:22 Aktualizované dňa 19.07.2018 o 12:18

Brusel zvažuje clá na uhlie, lieky a chemické výrobky z USA

EÚ k opatreniam pristúpi, ak americký prezident Donald Trump zavedie obmedzenia na dovoz európskych áut do USA.

Brusel zvažuje clá na uhlie, lieky a chemické výrobky z USA
Zdroj: TASR/AP

Európska únia by mohla zaviesť clá na uhlie, lieky a chemické výrobky zo Spojených štátov. K opatreniam by pristúpila, ak americký prezident Donald Trump zavedie obmedzenia na dovoz európskych áut do USA. Dnes o tom informoval nemecký denník Wirtschaftswoche. Európska komisia (EK) predpokladá, že opatrenie by sa dotklo dovozu tovaru v celkovej hodnote 8,5 miliardy eur.

"Členské štáty rozhodnú o ďalšej stratégii budúci týždeň podľa toho, ako dopadne návšteva šéfa EK Jeana-Claudea Junckera," povedal nemeckému týždenníku nemenovaný európsky diplomat. Potom by členské štáty do augusta vypracovali zoznam protiopatrení.

Že EÚ na vyhotovení takéhoto zoznamu už pracuje, dnes potvrdila eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová na tlačovej konferencii usporiadanej Nemeckým Marshallovým fondom Spojených štátov v Bruseli. Komisárka dúfa, že plánovaná návšteva najvyššieho predstaviteľa komisie, ktorého ona sama bude v USA doprevádzať, pomôže znížiť napätie.

Malmströmová sa dnes takisto vyslovila za reformu Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a vyjadrila presvedčenie, že postup Spojených štátov voči Číne problémy svetového obchodu nevyrieši.

Juncker sa budúci týždeň chystá do Washingtonu na rokovania o obchodných vzťahoch medzi EÚ a USA. Tie sú napäté od doby, čo americká vláda uvalila clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ a Trump následne opakovane pohrozil, že toto opatrenie rozšíri na európske automobily.

Pretože objem vyvážaných áut z EÚ do USA je výrazne vyšší ako objem uhlia a ocele, budú prípadné protiopatrenia tentoraz ďalekosiahlejšie, uvádza denník. Pokiaľ ide o oceľ, týkajú sa európske odvetné clá pre porovnanie tovaru v objeme len 2,8 miliardy eur, dodáva.

Vývoz amerického uhlia do EÚ sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Zástupcovia chemického priemyslu v EÚ sa zavedenia ciel bránia, pretože sa obávajú Trumpovej odvety.

Juncker sa má s americkým prezidentom stretnúť 25. júla. EK koordinuje obchodnú politiku všetkých 28 členských štátov a jej šéf avizoval, že to chce Trumpovi vysvetliť, uviedla agentúra Reuters.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.