Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 00:00

Prvý vedec, ktorý sa spojil s počítačom: Z USA som ovládal svoju ruku v Londýne

Kapitán Kyborg, tak prezývajú britského vedca a profesora kybernetiky Kevina Warwicka. V rozhovore pre HN hovorí, že v budúcnosti sa zmení chápanie toho, čo znamená byť človekom.

Prvý vedec, ktorý sa spojil s počítačom: Z USA som ovládal svoju ruku v Londýne
Zdroj: Reuters

Kyborg je hybrid človeka a počítača. Vy ste sa stali tým prvým. Do ruky vám implantovali čip a vaša nervová sústava sa tak prepojila s počítačom. Cítite sa po tom viac umelo?
Áno, v niektorých častiach experimentu som sa tak cítil. V Spojených štátoch napojili môj nervový systém na internet a následne som kontroloval robotickú ruku v Anglicku. Cítil som, čo cíti ruka, čo bolo veľmi silné. Táto ruka bola zrazu časťou môjho tela, aj keď bola na inom kontinente. Povedal som si, že to je veľká vec a v budúcnosti to bude veľmi dôležité. Cítil som sa súčasne aj ako človek, aj ako stroj.


Prvý experiment v tejto oblasti ste realizovali pomerne dávno v roku 1998, ďalší o štyri roky neskôr. Čo sa odvtedy v tejto oblasti zmenilo?
V niektorých oblastiach sa výskum posunul dopredu. Technológie sa používajú na pomoc viacerým ľuďom, ktorí sú paralyzovaní. Tí, ktorí sa nemôžu hýbať, si na to iba pomyslia a pohybujú robotickou rukou, ale stále je to ešte súčasťou výskumu. Ako ste povedali, od môjho experimentu už prešiel nejaký čas a myslel som si, že tieto technológie sa budú viac využívať na liečbu. Ale prekvapilo ma, že sa odvtedy nikto nepokúsil realizovať podobný experiment.


Takže vy ste priekopníkom a zároveň aj jediným výskumníkom, ktorý sa na takýto experiment podujal?
Áno. Nikto iný sa bez toho, aby to medicínsky potreboval, doteraz nerozhodol. Z vedeckého hľadiska je dobré opakovanie experimentu, lebo sa potom dá povedať, či som mal pravdu alebo nie. Podstata vedy je vlastne zistiť viac. Stále mám svoje výsledky a som zvedavý, čo s nimi ľudia spravia. Som trochu sklamaný z toho, že mojou cestou nešiel nikto ďalší.


Prečo si myslíte, že v tom nikto nepokračoval? Obávajú sa výskumníci, že nedosiahnu podobný úspech?
Viem z toho jedine dedukovať, že vedci majú dnes skutočne jednoduchý život. Možno sa boja, že niečo nevyjde, že je to nebezpečné, a preto to nerobia, čo je škoda. Myslím si však, že práve o tom je veda, brať na seba riziko. Pripadá mi to trochu slabošské.


Vy ste však na seba to riziko zobrali. Čo bolo pri pokuse a v jeho príprave najťažšie?
Mať takýto implantát v tele vyžadovalo dve hodiny neurochirurgie. Bol som závislý od chirurgov, keďže zákrok by som si nevedel spraviť sám. Síce sme museli vedieť, ako správne čip nasadiť, ale nebol to hlavný problém. Najdôležitejšie bolo držať tím a pracovať s chirurgami, aby aj oni niečo z projektu vyťažili, čo sa napokon aj stalo. Lekársky jazyk je napokon iný než vedecký. Technicky sme sa museli veľa naučiť, čo sa týka signálov v nervovom systéme, lebo nie všetky sú známe v medicínskej oblasti, a tieto experimenty sa predtým nerealizovali. Museli sme sa pozerať na nervový systém z hľadiska elektrickej energie.


Bol teda v tejto oblasti nedostatok poznatkov?
Niektoré lekárske knihy, z ktorým sme čer

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.