Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 23:41

Ďalšie clá medzi USA a Úniou? Rozhodne Junckerova návšteva

Po Washingtone začal robiť veľké ramená aj Brusel. Chce útočiť na americké uhlie i lieky.

Ďalšie clá medzi USA a Úniou? Rozhodne Junckerova návšteva
Zdroj: Reuters

Trumpove clá spôsobili na trhoch úplný chaos. Protekcionistické kroky Washingtonu totiž predražili import ocele do Ameriky. Následne netrvalo ani tri mesiace a exportéri ju začali odkláňať na naše trhy. To začali pociťovať hlavne producenti, ktorí boli už aj bez toho pod veľkým tlakom lacnej nadprodukcie z Ázie. Komisia sa preto podľa vzoru Spojených štátov rozhodla zaviesť 25-percentnú tarifu na všetku dovezenú oceľ. „Európska komisia určite urobila krok správnym smerom, aby vytvorila konkurenčné prostredie pre oceliarov. Je to jedno z mnohých opatrení, ktoré je potrebné urobiť v Európe na to, aby mal každý rovnaké podmienky,“ tvrdí hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

Dôvodom sú kroky Ameriky
O krokoch Únie informovala komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Tvrdí, že opatrenia musela zavádzať kvôli rozhodnutiam amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zaviedol takisto 25-percentné clá na dovoz ocele do Spojených štátov. Komisárka uviedla, že blok nemá „inú voľbu“, ako prijať opatrenia na ochranu domáceho priemyslu, ktorý už trpí pre globálnu nadmernú kapacitu oceliarní. Okrem samotných producentov sa Brusel bál aj o pracovné miesta, ktoré by časom začali byť ohrozené.

Únia odvčera zaviedla 25-percentné tarify v 23 kategóriách výrobkov z ocele. Tie však začnú platiť, až keď dovoz týchto produktov presiahne súčasný priemer. Ten je vypočítaný z údajov za posledné tri roky. Malmströmová verí, že tieto opatrenia odrážajú rovnováhu medzi zá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.