Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 15:46

Kimova Kórea zažíva najväčší prepad za posledných 20 rokov, predtým sužoval krajinu hladomor

Tento rok bude podľa juhokórejského profesora ekonómie zo Soulskej národnej univerzity, ktorého citovala agentúra Reuters, ešte oveľa horší.

Kimova Kórea zažíva najväčší prepad za posledných 20 rokov, predtým sužoval krajinu hladomor
Zdroj: Reuters

Hrubý domáci produkt (HDP) Severnej Kórey sa vlani znížil o 3,5 percenta, čo je najhlbší prepad za 20 rokov. Ekonomiku izolovanej krajiny tvrdo zasiahli medzinárodné sankcie a sucho. Vyplýva to z dnešnej správy juhokórejskej centrálnej banky.

KĽDR údaje o svojom HDP nezverejňuje. Minuloročný hospodársky prepad bol najhorší od roku 1997, kedy Severnú Kóreu zasiahol hladomor. Vtedy sa HDP znížil o 6,5 percenta, uviedla juhokórejská banka.

Priemyselná produkcia, ktorá sa na výkone hospodárstva krajiny podieľa zhruba jednou tretinou, klesla o 8,5 percenta. To je tiež najprudší pokles od roku 1997.

Továrenská výroba skolabovala, pretože do Severnej Kórey kvôli sankciám neprúdi ropa ani iné energetické zdroje. O 1,3 percenta sa znížili výnosy z poľnohospodárstva a o 4,4 percenta klesol stavebný priemysel.

"Sankcie boli v roku 2017 silnejšie ako v roku 2016," uviedol zástupca juhokórejskej centrálnej banky, ktorého citovala agentúra Reuters. Dodal, že sa kvôli zákazu vývozu uhlia, ocele, rýb a textilných výrobkov výrazne znížil objem zahraničného obchodu. Stanoviť presné čísla je vraj ťažké, ale zákazy narušili priemyselnú výrobu.

Tento rok bude podľa juhokórejského profesora ekonómie zo Soulskej národnej univerzity, ktorého citovala agentúra Reuters, ešte oveľa horší. Upadajúci obchod vraj najprv dopadne na vládnych činiteľov a postupne zasiahne aj čierny trh. A nakoniec sa odrazí v nižších príjmoch domácností a ich spotrebe.

Celkový vývoz zo Severnej Kórey spadol v roku 2017 o 37,2 percenta, čo je najprudší pokles od poklesu o 38,5 percenta v roku 1998, uviedla juhokórejská centrálna banka.

Hrubý národný príjem na obyvateľa predstavoval v Severnej Kórei vlani 1,46 milióna wonov (približne 1 400 eur), čo predstavuje podľa banky 4,4 percenta prijmu na hlavu v Južnej Kórei.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.