Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 15:55

Trump je pripravený zaťažiť clami všetok čínsky dovoz do USA. Dlho nás ošklbávali, vyhlásil

Čínski predstavitelia vraj Trumpovi v reakcii povedali, že pred jeho príchodom sa nikto na vzájomnú obchodnú výmenu nesťažoval.

Trump je pripravený zaťažiť clami všetok čínsky dovoz do USA. Dlho nás ošklbávali, vyhlásil
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump je pripravený zaťažiť clami všetok čínsky dovoz do Spojených štátov. "Som ochotný ísť až na 500," povedala hlava štátu s odkazom na 505,5 miliardy dolárov (takmer 440 miliárd eur), koľko bol minuloročný čínsky dovoz do USA.

Po prezidentovom výroku v interview, ktoré dnes odvysielala televízia CNBC, oslabili takzvané futures na hlavné americké akciové indexy.

Zhruba o 0,3 percenta strácali futures na Dow Jonesov index, zatiaľ čo futures na index S&P 500 boli nižšie asi o 0,1 percenta. Na ročnom minime voči americkému doláru sa ocitol čínsky jüan. Od polovice februára stratil 7,6 percenta a teraz sa pohybuje okolo 6,78 CNY za USD.

"Čína nás dlho ošklbávala," povedal Trump. "Nechcem ich desiť, chcem, aby sa im darilo dobre, mám naozaj rád prezidenta Siho, ale (obchod) bol naozaj veľmi nefér," dodal.

Čínski predstavitelia vraj Trumpovi v reakcii povedali, že pred jeho príchodom sa nikto na vzájomnú obchodnú výmenu nesťažoval. "Teraz už sa len nesťažuješ. Nepáči sa nám, čo robíš," hovorili mu vraj.

Americká vláda zatiaľ uvalila clá na dovoz čínskeho tovaru v hodnote 34 miliárd dolárov. Washingtonu prekáža okrem iného vysoký deficit obchodnej bilancie s Pekingom. Vlani Spojené štáty do Číny vyviezli podľa amerického štatistického úradu tovar za 129,9 miliardy dolárov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.