Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2018, 00:00

Superbohatí zbierajú pasy ako trofeje. Niektoré občianstva sa dajú kúpiť

Najdrahší na svete je rakúsky pas.

Superbohatí zbierajú pasy ako trofeje. Niektoré občianstva sa dajú kúpiť
Zdroj: Dreamstime

Mať druhý, tretí alebo štvrtý pas je pre najbohatších ľudí planéty jedna z trofejí, ktorú chcú mať. Najlukratívnejšie je rakúske občianstvo, ktoré sa predáva za takmer 24 miliónov dolárov.

Najlacnejšie je občianstvo niekoľkých karibských ostrovov - stojí sto tisíc dolárov.

Bohatí ľudia si chcú zabezpečiť bezpečie. Mať plán B. Chcú mať pokoj v duši pre prípad, že by v ich krajine bola revolúcia alebo iný sociálny otras, myslí si Christian Kalin, šéf spoločnosti Henley & Partners, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti získavania občianstva.

Mnoho štátov umožňuje cudzincom, ktorí v nich žijú, aby po splnení určitých kritérií získali občianstvo. Iba desať krajín sveta svoje pasy priamo predáva.

Väčšina však úplatné získanie občianstva podmieňuje priamou investíciou, typicky do majetku alebo miestneho biznisu, informuje agentúra Bloomberg.

Medzinárodný menový fond osem krajín tohto typu príznačne označuje ako offshore finančné centrá. Kalin však tvrdí, že hlavnou motiváciou bohatých pre kupovanie občianstvo je stabilita, nie snaha vyhnúť sa daniam.

A samozrejme určité vychvaľovanie sa. "Keď vlastníte jachtu a dve lietadlá, ďalšou položkou je maltský pas," tvrdí Kalin. "Je to najnovší symbol určitého statusu. Niektorí naši klienti pasy radi zbierajú," pokračuje.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.