Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_noviny„Ešte pred dvoma desaťročiami sme to boli práve my, Malajzijčania, kto chodil do susedných krajín za lepšími platmi. Keď sa však dnes prejdete po bulvári Bukit Bintang alebo po okolí dvojičiek Petronas Towers, uvidíte plno Thajčanov alebo Kambodžanov, ktorí tu väčšinou pracujú v upratovacích čatách či iných menej platených pozíciách,“ hovorí mi mladý programátor Ning. Ukazuje mi skupinku ľudí v oranžových rovnošatách, ktorí usilovne dávajú do poriadku parčík pod slávnymi mrakodrapmi Petronas. Bežný Európan by nerozoznal rozdiel medzi Malajzijčanmi a Kambodžanmi, pre miestnych však nie je problém prisťahovalcov okamžite identifikovať.
V tieni veží Petronas
Sme priamo v srdci Kuala Lumpuru, v tieni 452 metrov vysokých ikonických dvojičiek, ktoré sa stali symbolom a hlavným poznávacím znamením malajzijskej metropoly Kuala Lumpur. Od roku 1998 až do októbra 2003, keď na Taiwane dokončili mrakodrap Taipei 101, išlo o najvyššie budovy na svete. Veže, ktoré nesú názov malajzijského ropného giganta Petronas, sú však stále držiteľmi titulu najvyšších dvojičiek na svete. Ich obrysy uvidíte z taxíka či autobusu dávno pred tým, než na ceste z medzinárodného letiska južne od Kuala Lumpuru vstúpite do hlavného mesta. V metropole sa všetky suveníry točia práve okolo nich. Kľúčenky, hrnčeky, sošky v tvare mrakodrapov. A priamo pod nimi určite narazíte na pouličných predajcov, ktorí vám budú chcieť nanútiť špeciálne objektívy s efektom rybieho oka, pomocou ktorého môžete nafotiť panoramatické zábery dvojičiek.
Newsletter
Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.