Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 14:51

Únia udelila predajcom elektroniky pokutu 111 miliónov. Mali obmedziť hospodársku súťaž

Komisia v tejto súvislosti uviedla, že spoločnosti zaviedli fixnú alebo minimálnu cenu pre on-line predajcov.

Únia udelila predajcom elektroniky pokutu 111 miliónov. Mali obmedziť hospodársku súťaž
Zdroj: Reuters

Protimonopolný úrad Európskej únie (EÚ) v utorok udelil spoločnostiam Philips, Pioneer, Asus a Denon & Marantz pokuty v celkovej výške 111,2 milióna eur za stanovenie vysokých cien pri on-line predaji, ktoré boli v rozpore s pravidlami bloku.

Európska komisia (EK) začala vyšetrovanie štyroch spoločností vo februári minulého roka v rámci svojej snahy o odstránenie obmedzení pri cezhraničnom on-line predaji v rámci bloku.

Agentúry už v minulosti informovali, že Philipsu, ako aj ďalším trom firmám hrozí pokuta.

Komisia v tejto súvislosti uviedla, že spoločnosti zaviedli fixnú alebo minimálnu cenu pre on-line predajcov. Tým obmedzili ich schopnosť stanoviť si vlastné maloobchodné ceny na bežne používané spotrebiče, ako sú domáce spotrebiče, notebooky či hi-fi produkty.

V dôsledku toho museli milióny európskych spotrebiteľov platiť vyššie ceny za tieto produkty, uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Pripomenula, že je to v rozpore s pravidlami EÚ.

Spoločnosť Philips tak dostala pokutu 29,8 milióna eur, Asus 63,5 milióna eur, Pioneer 10,2 milióna eur a Denon & Marantz 7,7 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.