Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2018, 00:00

Do popredia sa dostávajú nové globálne hrozby. Tie so sebou prinášajú škody v miliardách

V piatej časti letného seriálu Ekonomické extrémy sa bližšie pozrieme na prírodné katastrofy, ktoré každoročne spôsobia škody v miliardách.

Do popredia sa dostávajú nové globálne hrozby. Tie so sebou prinášajú škody v miliardách
Zdroj: TASR/Rajanish Kakade

Extrémne počasie a prírodné katastrofy boli zaradené medzi najväčšie hrozby pre planétu, píše sa v novej správe Global Risks Report 2018 od Svetového ekonomického fóra. Každoročne spôsobujú škody v miliardách a negatívne vplývajú na ekonomiky štátov po celom svete.  

V minulosti analýzam dominovali ekonomické krízy, ako napríklad kolaps trhu. Do popredia sa ale v posledných rokoch čoraz viac dostávajú environmentálne hrozby, ktoré sú v súčasnosti považované za najväčšie výzvy ľudstva. 

Podľa najnovšej správy Global Risks Report 2018 sa do popredia globálnych rizík dostávajú environmentálne hrozby:

Zdroj: Global Risks Report 2018

​Spolu s extrémnym počasím a prírodnými katastrofami sú ďalšími environmentálnymi hrozbami v hornej časti rebríčka neschopnosť zvládnuť zmenu klímy a strata biodiverzity, informuje portál Independent.

Pred rokom 2010 sa environmentálne hrozby nikdy neocitli na popredných miestach v analýzach globálnych hrozieb.

„Dotláčame našu planétu až na samotný pokraj a škody sa začínajú javiť čoraz jasnejšie,“ píšu v zhrnutí správy jej autori.

Najmä búrky a záplavy spôsobujú obrovské ekonomické škody po celom svete. Napríklad hurikán Katrina spôsobil ekonomické straty vo výške 108 miliárd dolárov, čo je asi štyrikrát viac ako hurikán Andrew v roku 1992.

Hrozbu, ktorú predstavuje zmena klímy a následne extrémne počasie, možno vidieť z nasledujúcej infografiky. Pred desiatimi rokmi došlo k 606 extrémnym prírodným udalostiam s celkovou škodou 69 miliárd dolárov. V roku 2016 sa celosvetovo vyskytlo 797 katastrof súvisiacich s počasím, čo prinieslo hospodárske straty vo výške 129 miliárd dolárov.

Celosvetový počet prírodných katastrof a ich odhadovaná škoda, ktorú spôsobili:

Infographic: The Soaring Costs Of Climate Change  | Statista 

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. Článok vznikol v spolupráci s Platformou mimovládnych rozvojových organizácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.