Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 17:07

Manažéri Facebooku sa zbavovali svojich akcií viac ako inokedy, najviac predával Zuckerberg

V období, kedy firma bojovala s únikmi údajov a ďalšími škandálmi, jej vrcholoví zamestnanci predali 13,6 milióna akcií.

Manažéri Facebooku sa zbavovali svojich akcií viac ako inokedy, najviac predával Zuckerberg
Zdroj: TASR

Manažéri Facebooku predávali v druhom štvrťroku 2018 viac akcií spoločnosti ako obvykle. V období, kedy firma bojovala s únikmi údajov a ďalšími škandálmi, predali 13,6 milióna akcií, v porovnaní s 8,3 miliónmi v prvom štvrťroku.

Spoločnosť Facebook zaznamenala katastrofálne výsledky za druhý štvrťrok. V dôsledku čoho vo štvrtok zažila najhorší deň od vstupu na burzu v roku 2012. Cena akcií podniku sa prepadla asi o 19 percent. Trhová hodnota firmy sa tak znížila zhruba o 120 miliárd dolárov.

Manažéri a zamestnanci spoločnosti predávajú akcie v súlade pravidlom 10b5-1 Komisie pre cenné papiere a burzy. Toto pravidlo umožňuje ľuďom vo vnútri verejne obchodovanej spoločnosti vytvoriť vopred určený obchodný plán na predaj akcií firmy v pravidelných intervaloch spôsobom, ktorý je v súlade s nariadením Komisie pre cenné papiere a burzy, aby sa zabránilo obchodovaniu s dôvernými informáciami.

V prípade Facebooku neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že jeho zamestnanci predávali akcie na základe dôverných informácií o zlom štvrťroku. Avšak ich načasovanie bolo celkom dobré.

Veľkú väčšinu z týchto akcií predal zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg, ktorý sa zbavil 13 miliónov akcií spoločnosti. Zuckerberg už dávnejšie oznámil, že sa plánuje akcií zbaviť v prospech charity. V septembri predstavil plány na predaj akcií Facebooku vo výške 6 miliárd dolárov v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov na financovanie filantropickej iniciatívy Chan-Zuckerberg.

Medzi najväčšími predajcami akcií boli hlavný právnik firmy Colin Stretch či prevádzková riaditeľka Sheryl Sandbergová. 

Odborníci tvrdia, že takýto "výpredaj" akcií nie je prekvapujúcim. "Vzhľadom na škandál Cambridge Analytica a ďalšie prípady, ak nič iné, bolo to najmä "prezieravé" investovanie a dobrý čas na predaj," hovorí pre CNBC profesor práva Thomas Lee Hazen.  "Pokiaľ akcie stúpajú, chytrá vec je predať ich ešte predtým, než sa stratí eventuálny zisk," doplnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.