Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 15:25

Estónci cestujú zadarmo autobusmi už takmer po celej krajine

Estónska vláda dúfa, že zastaví vyľudňovanie vidieka a zároveň zníži celkovú spotrebu pohonných látok.

Estónci cestujú zadarmo autobusmi už takmer po celej krajine
Zdroj: Flickr.com/Mark Doliner

Estónsko sa stalo v Európe prvou krajinou, ktorá umožňuje prakticky po celom území cestovať autobusom bezplatne. Dúfa, že tak zastaví vyľudňovanie vidieka a zároveň zníži celkovú spotrebu pohonných látok. Cestovanie autobusmi je od začiatku júla bezplatné v jedenástich z jeho 15 okresov.

"V Európe je pomerne dosť miest a regiónov, kde je hromadná doprava bezplatná, ale doteraz nejestvuje podobný projekt v celoštátnom meradle", uviedla estónska ministerka hospodárstva a infraštruktúry Kadri Simsonová.

​Program, ktorý platí v krajine od začiatku tohto mesiaca, je výsledkom diskusií medzi vládou a predstaviteľmi okresov. Projekt súvisí aj s minuloročným rozhodnutím parlamentu, že spotreba fosílnych palív v krajine v roku 2030 nemá byť vyššia, než bola v roku 2012.

V Talline sa cestuje zadarmo od roku 2013. Táto výhoda platí pre všetkých jej obyvateľov. Lístky si však musia kupovať ľudia, ktorí doň prichádzajú z vidieka a turisti.

Polovica jeho obyvateľov, ktorí boli respondentmi verejného výskumu, uviedla, že prostriedky mestskej hromadnej dopravy po jej zbezplatnení využíva častejšie než predtým.

​Bezplatné autobusy zatiaľ nekonkurujú železničnej doprave. Jej obchodný riaditeľ Ronnie Kongo uviedol, že sa počet cestujúcich vo vlakoch medziročne zvýšil o viac ako 8 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.