Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 00:00

Automobilové giganty broja proti Trumpovi

Krajiny, ktoré patria k top svetovým producentom vozidiel, budú dnes hľadať odpoveď na avizované americké clá.

Automobilové giganty broja proti Trumpovi
Zdroj: Reuters

Všetci proti Trumpovi. Aj tak by sa dalo označiť dnešné stretnutie zástupcov Európskej únie, Kanady, Mexika, Japonska a Južnej Kórey v Ženeve. Všetci majú jedno spoločné – sú automobilovými veľmocami a hrozia im clá, ktoré chce americký prezident Donald Trump namieriť práve na tento artikel.


Autá sú dôležitým motorom jednotlivých ekonomík a ich zaťaženie môže mať pre dotknuté krajiny i samotné automobilky veľmi nepríjemné dosahy. „Cieľom stretnutia je zhromaždiť krajiny patriace medzi popredných výrobcov automobilov. Diskutovať budú o obavách týkajúcich sa vyšetrovaní zo strany amerického ministerstva obchodu,“ povedal agentúre Reuters nemenovaný predstaviteľ kanadskej vlády.

Zatiaľ čo Washington zavádza tvrdé protekcionistické opatrenia, zvyšok sveta rieši problémy medzinárodného obchodu úplne opačne. Čína i Japonsko vo vzťahu k Únii čoraz viac liberalizujú svoj trh, a to aj na poli obchodu s automobilmi. Práve to by mohlo podľa odborníkov prispieť k ešte voľnejším výmenným podmienkam, ktorými by sa krajiny pokúsili zmazať časť strát z obchodu s USA.
 


Jasný signál
Stretnutie samotných krajín je podľa analytikov v prvom rade jasným odkazom Washingtonu, ktorým dokazujú, že sú schopné pripraviť sa na odvetu a diskutovať o rozhodujúcich krokoch. Slovensko priame zastúpenie na diskusiách nebude mať. „Na tomto stretnutí sa za Európsku úniu zúčastní zástupca Európskej komisie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.