Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 18:17

McDonald's vydáva vlastnú globálnu menu, má hodnotu ako Big Mac

Big Mac prvýkrát predstavil v roku 1967 Američan Jim Delligatti.

McDonald's vydáva vlastnú globálnu menu, má hodnotu ako Big Mac
Zdroj: Flickr.com

Americký reťazec rýchleho občerstvenia McDonald's vydáva k 50. výročiu burgeru Big Mac vlastnú globálnu menu MacCoin. Hodnota jednej mince zodpovedá cene jedného Big Macu kdekoľvek na svete. Firma to dnes uviedla v tlačovej správe.

Big Mac prvýkrát predstavil v roku 1967 Američan Jim Delligatti, majiteľ Pensylvánskej reštaurácie McDonald´s. O rok neskôr sa ponuka Big Macu rozšírila po celých Spojených štátoch.

Zákazníci môžu mincu získať v USA s kúpou práve Big Macu. Využiť ju možno na získanie ďalšieho burgeru zadarmo. Šéf McDonald's Steve Easterbrook povedal, že štvrtok bol zvolený zámerne, pretože na tento deň pripadá 100. výročie narodenia Jima Delligattiho.

Big Mac sa stal základom pre medzinárodný ekonomický ukazovateľ, tzv. Big Mac index. Index vytvoril v roku 1986 redaktor denníka The Economist Pam Woodal - išlo o jednoduchý spôsob pre porovnanie parity kúpnej sily.

Rozdiely v predajnej cene burgeru ukazujú na podhodnotenie alebo naopak nadhodnotenie národných mien. V porovnaní s USA bola cena Big Macu v januári tohto roka vyššia iba vo Švajčiarsku, Nórsku a Švédsku.

Pozrite si aj video, ktoré vám vysvetlí, ako fungujú kryptomeny:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.