Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 21:59

Ako Macron reformuje Francúzsko

Ako Macron reformuje Francúzsko
Zdroj: Reuters

„Cieľom je meritokracia a práca. Musíme vytvoriť 50 rokov ekonomického rastu, aby si naša krajina mohla vybrať svoj osud,“ povedal na jar francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre televíznu stanicu TF1.

Francúzsko sa teší najlepšiemu ekonomickému rastu za šesť rokov a klesajúcej nezamestnanosti, Macronova popularita však, naopak, klesá.

Hovorí sa tiež o tom, že menej nezamestnaných je len dôsledok zmeny v štatistikách.

HN sa pozreli na reformy, ktoré francúzsky prezident priniesol, aj na rozpor s Vyšehradskou štvorkou, ktorej členom je i Slovensko.

1. Dostanú dôchodcovia menej peňazí?
Štyridsaťročný líder Francúzska sľuboval už pri svojom zvolení viaceré ekonomické či sociálne reformy. A svoje slová aj splnil.


V dôchodkovom systéme nariadil vyššie dane pre dôchodcov, aby tak znížil straty v sociálnom zabezpečení. Mesačne by mali dane priniesť ďalšie peniaze eur do rozpočtu. Viacerí dôchodcovia však za tým vidia nespravodlivosť až zradu. Odkláňa sa tým od programu, na základe ktorého ho volili.

Je pravdou, že najväčšiu podporu mal Macron v prezidentských voľbách vo vekovej skupine nad 65 rokov.

Dávnejšie sa však vyjadril, že si je vedomý, že ho toto opatrenie nerobí populárnym, ale nebude sa zaň ospravedlňovať.

2. Ktoré zmeny nachystal Macron v doprave?
Na menších cestách plánoval znížiť rýchlostný limit, čím si u ľudí len posilnil mienku o tom, že je prezident elít a miest. Pracovníci leteckej spoločnosti Air France zase demonštrovali za zvýšenie platov.

Pre domácnosti francúzsky prezident tiež zaviedol nové dane okrem tých plánovaných.

Naopak, daň z bohatstva chcel skresať. Otázne je tiež to, čo si predstavoval pod tým, že na sociálnu starostlivosť sa dávajú veľké sumy peňazí.

Obyvatelia sa preto obávajú, že ďalšie škrtanie bude v príspevkoch pre chudobných či na ubytovanie.

3. Čakajú zmeny migrantov vo Francúzsku?
Vláda šéfa Elyzejského paláca pripravila aj nový imigračný zákon s viacerými obmedzeniami. Kým predtým sa migranti rozdeľovali na ekonomických a žiadateľov o azyl, teraz má byť situácia horšia pre všetky skupiny.

Zákon má tiež Francúzsko priblížiť k jeho ekonomickým partnerom, keďže je jeho cieľom väčšia európska integrácia. Ráta so skrátením azylového procesu zo 120 na 90 dní. Naopak, zdvojnásobí sa maximálny čas, ktorý budú môcť migranti stráviť v detenčnom centre.
Ďalšie opatrenia majú odradiť migrantov od vstupu do Francúzska či zjednodušiť ich deportáciu. Hraničné kontroly tiež dostanú nové právomoci.

4. Pocíti reformy sektor vzdelávania a práce?
V rezorte školstva plánuje Macron počet základných škôl v chudobných oblastiach skresať o polovicu, prichystal tiež sprísnenie zápisov na univerzity. Zamestnanosť chce posilniť 15 miliardami eur pre kurzy nezamestnaných.

Pre zamestnávateľov zjednodušil najímanie, ale aj prepúšťanie zamestnancov v rámci reformy zákonníka práce. Avizoval tiež znižovanie počtu štátnych zamestnancov.

5. Čo si o nových plánoch myslia odbory?
Proti opatreniam Macronovej vlády protestujú rôzne skupiny Francúzov – pracovníci železníc, študenti, zamestnanci nemocníc, dôchodcovia či pracovníci súdnictva. K najväčším protestom patrili tie železničné. Trvali tri mesiace a zasiahli milióny Francúzov cestujúcich denne do práce. A dôvod? Macron navrhoval otvoriť súťaž na operátora vysokorýchlostných TGV vlakov. Francúzska národná železničná spoločnosť by však zostala naďalej štátna a opatren

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.