Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 22:11

Čítačky zanikajú. Aj kvôli smartfónom

Čítačky zanikajú. Aj kvôli smartfónom
Zdroj: Reuters

Ešte pred pár rokmi boli čítačky brané ako budúcnosť predaja kníh. Dnes sa čoraz viac ukazuje, že tlačené knihy majú na trhu svoje stále miesto.


V roku 1998 sa začal predaj prvej čítačky kníh značky Rocket. O necelých desať rokov neskôr prišiel na trh obľúbený Kindle spoločnosti Amazon, ktorý mnohí ospevovali ako revolúciu a hovorili o novej ére čítania kníh. „Najodvážnejšie odhady predpokladali, že čítačky z trhu vytlačia tlačené knihy. Ubehlo však už 20 rokov a čítačky voči knihám nedosahujú ani zlomok predajov v knižnom priemysle,“ tvrdí analytik Capital Markets Radoslav Tupý.


Ich predaj klesá
Čítačky zaznamenali najväčší úspech v roku 2011, keď dosiahli maximum s počtom približne 23 miliónov predaných kusov. O rok neskôr už klesol na pätnásť. Odvtedy kontinuálne klesá. Minulý rok to bolo len šesť miliónov.


„Záujem o čítačky kníh medzi zákazníkmi stále je, ale ich predaj z roka na rok mierne klesá, čoraz viac zákazníkov ich totiž nahrádza mobilmi s väčšími displejmi,“ vyjadrila sa aj tlačová hovorkyňa Datartu Iva Pavlousková. Práve na ne si môžu ľudia jednoducho knihy stiahnuť a mať ich poruke bez toho, aby si museli kupovať ďalšie zariadenie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.