Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 23:55 Aktualizované dňa 01.08.2018 o 10:47

Apple ťaží z predaja drahých iPhonov a atakuje magickú hranicu. Tim Cook je dojatý

  • Čistý zisk spoločnosti sa za tri mesiace do konca júna zvýšil o 32 percent.
  • Hospodársky výsledok prekonal očakávania analytikov.
Apple ťaží z predaja drahých iPhonov a atakuje magickú hranicu. Tim Cook je dojatý
Zdroj: Reuters

Zisk americkej spoločnosti Apple za tretí fiškálny štvrťrok prekonal očakávania vďaka predaju drahších telefónov iPhone a príjmom zo služieb ako App Store, Apple Music a iCloud.

Čistý zisk sa za tri mesiace do konca júna zvýšil o 32 percent na 11,5 miliardy dolárov (takmer 10 miliónov eur). Firma tiež zverejnila výhľad príjmov na tento štvrťrok, ktorý je tiež priaznivejší, než čakajú analytici. Akcie na správu reagujú rastom.

Väčší zisk, menej predaných kusov

Zisk Applu na akciu predstavoval 2,34 dolára. Analytici oslovení agentúrou Thomson Reuters čakali zisk len 2,18 dolára na akciu.

Apple za štvrťrok predal 41,3 milióna svojich prístrojov iPhone. To bolo menej, než čakali analytici, firma však predala viac drahších prístrojov, vrátane nového iPhonu X.

Vďaka tomu jej tržby stúpli o 17 percent na 53,3 miliardy USD, čo bolo nad očakávaniami analytikov. Tržby zo zahraničia sa na celkových tržbách podieľali 60 percentami. Príjmy rástli vo všetkých štyroch geografických regiónoch firmy.

"Sme dojatí, že oznamujeme zatiaľ najlepšie výsledky Applu za štvrťrok do júna a už štvrtý štvrťrok v rade dvojciferný percentuálny rast príjmov," uviedol generálny riaditeľ firmy Tim Cook.

"Naše výsledky za tretí štvrťrok ťahal pokračujúci vysoký predaj iPhonov, služieb a prístrojov nosených na tele a sme veľmi nadšení z produktov a služieb v našej ponuke."

Smer bilión dolárov

Najhodnotnejšia technologická firma na svete očakáva v tomto štvrťroku, ktorý sa začal v júli a je štvrtým fiškálnom štvrťrokom firmy, príjmy v rozmedzí 60 miliárd až 62 miliárd USD.

Firma má už čoskoro predstaviť nové modely, ktoré by sa mali začať predávať ešte v tomto štvrťroku. Analytici čakajú príjmy 59,6 miliardy USD.

Akcie Applu začali stredajšie obchodovanie rastom na nový rekord až 199,26 dolára. Firme pomohli výsledky hospodárenia za druhý štvrťrok, ktoré zverejnila v utorok po uzatvorení trhov, zvlášť potom výhľad ďalšieho rastu.

​Apple je teraz najhodnotnejšou technologickou firmou na svete a trhová kapitalizácia firmy by už čoskoro mohla prekonať jeden bilión dolárov. Apple by sa tak stal prvou firmou, ktorej sa túto hranicu podarilo prekonať.

Akcie Applu od začiatku tohto roka stúpli o 17,5 percenta. Na prekonanie trhovej kapitalizácie jeden bilión dolárov je potreba, aby cena akcie stúpla na 206,49 dolára, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.