Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2018, 12:46

Veľká zmena. Číňania predbehli Apple a posunuli ho až na tretie miesto

  • V množstve predaných smartfónov dominuje kórejský Samsung, ktorý si však medziročne pohoršil.
  • Huawei vstúpil na európsky a africký trh, nepodarilo sa mu však dobyť obrovský americký trh.
Veľká zmena. Číňania predbehli Apple a posunuli ho až na tretie miesto
Zdroj: Reuters

Novou dvojkou v predaji chytrých telefónov je čínsky koncern Huawei, ktorý predstihol americkú spoločnosť Apple. V tohtoročnom druhom štvrťroku predal 54,2 milióna smartfónov, zatiaľ čo Apple 41,3 milióna.

Jednotkou stále zostáva juhokórejský Samsung. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila analytická spoločnosť IDC.

Americký trh je problém

Čínska spoločnosť zvýšila v uplynulých troch mesiacoch medziročne odbyt o 41 percent a patrilo jej 16 percent trhu. Apple sa musel uspokojiť s 12 percentami, Samsung opanoval 21 percent trhu, keď predal 71,5 milióna svojich smartfónov. V medziročnom porovnaní však Samsung padá, predal o desať percent menej.

Čínskym značkám sa trvalo darí narúšať dominanciu dvojice Samsung - Apple. Ich domáci trh rastie a tieto firmy expandujú do zahraničia. Huawei vstúpil na európsky a africký trh, nepodarilo sa mu však dobyť obrovský americký trh.

Apple sa snaží predávať svoje iPhony za vyššie ceny ako jeho konkurenti a zisky generuje zo služieb ako je iTunes. Dobre sa predáva aj jeho drahý model telefónu iPhone X.

Narušenie 7-ročnej hegemónie 

Pre mnohých konkurentov s menším podielom na trhu, ktorí ponúkajú prístroje s operačným systémom Android, je predaj stratový, pripomenula agentúra DPA.

Huawei už dlhšiu dobu udával, že stať sa dvojkou na trhu s inteligentnými telefónmi je jeho dlhodobým zámerom. Podľa analytika Bena Stantona zo spoločnosti Canalys sa fakt, že Huawei preskočil amerického rivala Apple v rebríčku, nedá dosť doceniť.

"Je to prvýkrát za sedem rokov, čo si spoločnosti Samsung a Apple neudržali dve najvyššie priečky. Firmu Huawei vylúčenie z amerického trhu prinútilo, aby o svoj cieľ usilovala o to viac v Ázii a v Európe," povedal Stanton agentúre Bloomberg.

O tom, že Huawei môže predbehnúť Apple, hovoril v relácii HNtelevízie Ondrejov svet šéfredaktor TouchIT Ondrej Macko:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.