Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2018, 17:06

Akcie Applu sa dostali na nový rekord, firme pomohli výsledky hospodárenia

Akcie spoločnosti Apple od začiatku tohto roka stúpli o 17,5 percenta.

Akcie Applu sa dostali na nový rekord, firme pomohli výsledky hospodárenia
Zdroj: Reuters

Akcie americkej spoločnosti Apple začali dnešné obchodovanie rastom na nový rekord až 199,26 dolárov. Firme pomohli výsledky hospodárenia za druhý štvrťrok, ktoré zverejnila v utorok po uzatvorení trhov, zvlášť potom výhľad ďalšieho rastu.

Apple je teraz najhodnotnejšou technologickou firmou na svete a trhová kapitalizácia firmy by už čoskoro mohla prekonať jeden bilión dolárov. Apple by sa tak stal prvou firmou, ktorej sa túto hranicu podarilo prekonať.

​Akcie Applu od začiatku tohto roka stúpli o 17,5 percenta. Na prekonanie trhovej kapitalizácie jeden bilión dolárov je potreba, aby cena akcie stúpla na 206,49 dolára, uviedla agentúra Reuters.

Investorov zvlášť potešil výhľad rastu tržieb na štvrťrok, ktorý začal v júli. Analytici tiež veria, že septembrové zahájenie predaja nových prístrojov iPhone pripraví pôdu pre udržateľný rast.

Apple očakáva v tomto štvrťroku tržby v rozmedzí 60 až 62 miliárd dolárov. Podľa odhadu analytikov oslovených agentúrou Thomson Reuters majú tržby dosiahnuť 59,6 miliardy dolárov.

Apple zvyčajne v septembri, ktorý spadá ešte do tohto štvrťroka, začína predaj nového modelu. Tento rok analytici čakajú tri nové iPhony.

Apple predal v minulom štvrťroku 41,3 milióna telefónov, čo bolo o pol milióna menej, než sa čakalo. Priemerná predajná cena však prekonala očakávania o 30 dolárov, predstavovala 724 dolárov.

Priemerná predajná cena v jarných štvrťrokoch pritom zvyčajne býva nižšia, vlani v rovnakom období predstavovala 606 dolárov. Firme sa tak podarilo predať prevažne drahšie prístroje iPhone X, čo vyvoláva medzi investormi nádej, že firme ďalej porastie zisková marža, teda podiel zisku na tržbách.

Záujem však bol aj o ďalšie produkty firmy, vrátane obchodu s aplikáciami a hudobného obchodu. Analytici tiež čakajú, že firma čoskoro predstaví novú videoslužbu, ktorá by sa mohla stať konkurentom služieb ako Netflix alebo Prime firmy Amazon.com.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.