Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 17:58

Trump chce vyvinúť maximálny hospodársky tlak na Irán, podpísal obnovenie sankcií

Sankcie na teheránsky režim sa budú uplatňovať v dvoch etapách.

Trump chce vyvinúť maximálny hospodársky tlak na Irán, podpísal obnovenie sankcií
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes podpísal exekutívny príkaz na obnovenie protiíránskych sankcií, ktorý nadväzuje na jeho májové rozhodnutie o vypovedaní jadrovej zmluvy s Iránom. Sankcie, ktoré majú podľa prezidenta zabezpečiť "maximálny hospodársky tlak" na teheránsky režim, sa budú uplatňovať v dvoch etapách, prvá vstúpi do platnosti o polnoci miestneho času (v utorok o 6:00 SELČ).

V oznámení o podpise prezidentského výnosu Biely dom uviedol, že prezident je pripravený uzavrieť novú jadrovú zmluvu, ktorá by sa týkala všetkých "škodlivých" aktivít Iránu vrátane výroby balistických rakiet a údajnej podpory terorizmu.

"Kým neustávame v našom maximálnom hospodárskom tlaku na iránsky režim, zostávam otvorený komplexnejšej dohode, ktorá bude zahŕňať všetky iránske škodlivé aktivity vrátane balistického programu a podpory terorizmu," uvádza sa vo vyhlásení.

Trump v dokumente pripomenul svoje stanovisko, že medzinárodná jadrová dohoda, ktorú v roku 2015 uzavrela predošlá americká vláda Baracka Obamu spolu s Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom, bola "desivá a jednostranná". Umožnila vraj iránskej vláde financovať šírenie konfliktu na Blízkom východe.

Americký prezident vyzval všetky národy, aby "jasne dali najavo, že iránsky režim má na výber: buď zmení svoje výhražné a destabilizačné správanie a zapojí sa do globálnej ekonomiky, alebo pôjde ďalej cestou hospodárskej izolácie".

Trump zároveň varoval, že všetci, ktorí neprerušia svoje väzby na iránsku ekonomiku, riskujú v obnovenom sankčnom režime "vážne následky".

Prvá vlna sankcií, ktorá vstúpi do platnosti v utorok, sa zameriava predovšetkým na automobilový priemysel a obchody so zlatom a ďalšími kovmi. Podstatnejšou ranou pre iránsky priemysel však bude v novembri druhá séria sankcií, ktorá cieli na ropný a bankový sektor.

Európska únia s Trumpovým rozhodnutím odstúpiť od jadrovej dohody nesúhlasí a rozhodla sa pomôcť európskym firmám, aby sa s dôsledkami sankcií USA vyrovnali.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.