Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2018, 12:31

Kto obchoduje s Iránom, nebude obchodovať s USA, varoval Trump

Americký prezident sa vyjadril po tom, čo vstúpil do platnosti jeho prvý súbor obnovených sankcií voči Iránu.

Kto obchoduje s Iránom, nebude obchodovať s USA, varoval Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump zverejnil v utorok silné varovanie každému, kto obchoduje s Iránom. Stalo sa tak po tom, čo v utorok vstúpil do platnosti jeho prvý súbor obnovených sankcií voči Iránu, informovala spravodajská stanica BBC.

"Každý, kto obchoduje s Iránom, nebude obchodovať so Spojenými štátmi," uviedol Trump na twitteri.

Ako informovala agentúra DPA, obnovené sankcie začali platiť v utorok o 06.00 h SELČ. Podľa Trumpa je ich cieľom "maximálny ekonomický nátlak" na Irán.

Iránsky prezident Hasan Rúhání Trumpovi vyčíta, že proti jeho krajine vedie "psychologickú vojnu".

Prezident USA obviňuje "vražednú diktatúru" v Teheráne z podporovania terorizmu a zo šírenia krviprelievania, násilia a chaosu. Trump zároveň vyzýva všetky ostatné krajiny, aby sa k opätovne zavedeným opatreniam pridali a Irán ekonomicky izolovali.

Európska únia so sankciami nesúhlasí a európske podniky chce pred nimi chrániť.

Európska komisia oznámila, že takisto od utorka nadobudne účinnosť aktualizované nariadenie EÚ na podporu dohody o iránskom jadrovom programe. Cieľom tohto nariadenia je zmierniť vplyv amerických sankcií na záujmy spoločností z EÚ, ktoré legitímne podnikajú v Iráne.

Únia chce zachrániť aj kľúčovú jadrovú dohodu s Iránom, od ktorej Spojené štáty odstúpili v máji tohto roka.

Sankcie voči Teheránu boli zrušené práve na základe jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými veľmocami, podpísanej v júli 2015. Trump v máji jednostranne od tejto zmluvy odstúpil s tým, že nie je schopná zabrániť Iránu v zostrojení atómovej zbrane.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.