Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2018, 00:00

Spor Saudov a Kanady pocítia obe krajiny

Roztržka medzi Saudskou Arábiou a Kanadou sa začala vypovedaním kanadského veľvyslanca z Rijádu. Pokračuje rušením letov.

Spor Saudov a Kanady pocítia obe krajiny
Zdroj: Reuters

Problémy Kanady a Saudskej Arábie odštartovalo zatknutie dvoch aktivistiek, ktoré sa vo výraznej miere zasadili o to, aby mohli ženy v tomto 33-miliónovom kráľovstve šoférovať auto. Dvojicu zatkla tamojšia polícia ešte začiatkom minulého týždňa. Na zatknutie reagovala kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová, ktorá cez Twitter vyjadrila svoje znepokojenie. Saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že kanadská reakcia je jasné a otvorené zasahovanie do vnútorných záležitostí ich krajiny. Obe krajiny preto náhle stiahli svojich veľvyslancov do domovských krajín. Stiahnutie veľvyslancov je v diplomatických kruhoch považované za zdvihnutý prst či akési varovanie.

Rušenie letov
Vyostrenie vzťahov oboch krajín už začína mať nielen politické, ale aj ekonomické dosahy. Ďalšou eskaláciou napätia je aj rušenie letov leteckej spoločnosti Saudia, ktorá svoju linku medzi Rijádom a Torontom prevádzkuje na dennej báze. K zrušeniu dôjde od 13. augusta, nie je jasné, ako dlho potrvá. Ide pritom o jedinú leteckú linku, ktorá obe krajiny priamo spája.


Diplomati v krajine javorového listu sa obávajú, že sa to nemusí skonči

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.