Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 00:00

Sankcie USA ovplyvnili aj firmy v Európe

Sankcie USA ovplyvnili aj firmy v Európe
Zdroj: TASR

Potom ako Washington odstúpil v máji od jadrovej dohody s Iránom, ktorú v roku 2015 podpísali aj Rusko, Čína, Nemecko a Veľká Británia, sa od utorňajšieho rána vrátili do platnosti ním uvalené ekonomické sankcie na Teherán. Irán bude mať vďaka nim zakázané používať americkú menu, čo zahŕňa obchodovanie s automobilmi, so zlatom, s oceľou, uhlím a hliníkom. Krajina tiež nebude môcť nakupovať americké a európske lietadlá.


V novembri by sa mali sankcie rozšíriť o zákaz dovozu iránskej energie a o bránenie finančným inštitúciám vykonávať akékoľvek transakcie s tamojšou centrálnou bankou.


Nechcený vplyv aj v Európe
Podľa analytika spoločnosti Across Private Investments Jakuba Rosu ide v podaní Spojených štátov o ďalší dielik protekcionistickej politiky kabinetu Donalda Trumpa. „S cieľom posilniť pozíciu pred nasledujúcimi voľbami, keďže bariéry v medzinárodnom obchode nedávajú ekonomický zmysel,“ dodáva Rosa.

Zároveň je podobne ako pri clách na čínsky dovoz veľmi náročné odhadnúť dosah na svetové hospodárstvo. „Existuje priestor na čiastočné alebo úplné odstúpenie od opatrení, ale prináša to so sebou zvýšenú nervozitu, čo sa negatívne premieta na finančných trhoch,“ pokračuje Rosa.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.