Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 14:31 Aktualizované dňa 09.08.2018 o 16:15

Rusov vystrašili drastické sankcie, ktoré pripravujú USA. Hrozí stopka pre vzájomný biznis

  • Ministerstvo zahraničných vecí USA vyhlásilo, že do konca mesiaca zavedie nové sankcie proti Rusku.
  • USA totiž dospeli k záveru, že Moskva použila v Británii nervový plyn proti bývalému agentovi Sergejovi Skripaľovi.
  • Sankcie budú v dvoch tranžiach, druhá - podstatne vážnejšia - bude aktivovaná, ak Moskva neposkytne Washingtonu záruky.
Rusov vystrašili drastické sankcie, ktoré pripravujú USA. Hrozí stopka pre vzájomný biznis
Zdroj: Reuters

Rusko odsúdilo návrh na nové sankcie USA proti Moskve a označilo ich za "drakonické". Rubeľ sa totiž v reakcii na tieto opatrenia vo štvrtok prepadol na dvojročné minimum a výpredaj ruských akcií stlačil ich ceny nadol. Dôvodom sú obavy, že Rusko uviazlo v špirále nikdy sa nekončiacich sankcií.

Moskva sa pokúša zlepšiť narušené vzťahy s USA, ale so zmiešaným úspechom. Ruskí politici a podnikatelia označili júlový summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom za triumf. Ale počiatočný triumfálny pocit rýchlo vyprchal. Hnev niektorých amerických zákonodarcov na výkon Trumpa a jeho neschopnosť konfrontovať Putina, ktorý podľa nich zasahoval do americkej politiky, vystupňoval tlak na zavedenie nových sankcií proti Moskve.

Trump čelil po stretnutí s Putinom ostrej kritike na domácej pôde kvôli výroku, ktorý neskôr poprel:

​Ministerstvo zahraničných vecí USA v stredu (8.8.) vyhlásilo, že do konca mesiaca zavedie nové sankcie, keďže dospelo k záveru, že Moskva použila v Británii nervový plyn proti bývalému ruskému dvojitému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére Julii, čo Rusko popiera.

Hrozí aj prerušenie takmer všetkého vývozu a dovozu

Nové sankcie prichádzajú v dvoch tranžiach. Prvá, ktorá sa zameriava na vývoz citlivého tovaru súvisiaceho s národnou bezpečnosťou USA, pokrýva mnohé produkty, ktoré už boli zakázané.

Ale druhá tranža, ktorá bude aktivovaná po 90 dňoch, ak Moskva neposkytne Washingtonu "spoľahlivé záruky", že už nebude používať chemické zbrane a umožní inšpekcie Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných pozorovateľských skupín vo svojich zariadeniach, je vážnejšia. Mohla by totiž zahŕňať aj obmedzenie diplomatických vzťahov, pozastavenie letov ruskej spoločnosti Aeroflot do Spojených štátov a prerušenie takmer všetkej obchodnej výmeny.

Toto oznámenie ešte viac podkopalo slabú dôveru investorov a negatívne zasiahlo ruské aktíva aj rubeľ. Kurz ruskej meny v priebehu dopoludnia nakrátko klesol až o jedno percento voči doláru, pričom dosiahol dvojročné minimum.

A zároveň hrozba nových sankcií spustila výpredaj ruských štátnych dlhopisov. Akciový index RTS denominovaný v dolároch klesol na najnižšiu úroveň od 11. apríla.

Veľvyslanectvo Ruska v Spojených štátoch označilo nové sankcie za "drakonické" a vyhlásilo, že dôvod pre nové reštrikcie, teda obvinenie z otravy Skripaľovcov, bol prehnaný.

Hovorkyňa ruskej diplomacie dala najavo, že Rusko na sankcie odpovie. "Ruská strana neraz varovala, že zaobchádzať (s Ruskom) z pozície sily a ultimát úžitok neprinesie a nemá vyhliadky uspieť," povedala Marija Zacharovová a zdôraznila, že v reakcii na krok Washingtonu vypracuje Rusko odvetné opatrenia.

Obvinila tiež Washington, že vedome stanovil pre neuplatnenie sankcií požiadavky, ktoré sú pre Rusko neprijateľné. "Namiesto toho, aby zlepšili styky, vrhli všetky sily na zhoršenie vzťahov," vyhlásila na adresu Američanov.

Najnovšia salva USA v hybridnej vojne

Západ už v roku 2014 zaviedol prvé sankcie proti Rusku za anexiu Krymu a podporu ruských separatistov na východe Ukrajiny. Sankcie drasticky obmedzili účasť západných firiem na ruských projektoch v oblasti energetiky a komodít, vrátane rozsiahleho financovania a prieskumu nových, ťažko dostupných zdrojov.

Viacerí americkí senátori pritom vyzvali Trumpa, aby rozšíril sankcie na prakticky všetky ruské energetické projekty a účinne zabránil západným spoločnostiam, aby sa akýmkoľvek spôsobom na nich podieľali.

Dmitrij Trenin, riaditeľ strediska Carnegie v Moskve a bývalý plukovník ruskej armády, označil krok USA za najnovšiu salvu v - podľa jeho slov - hybridnej vojne.

"Sankcie sú americkou zbraňou," napísal Trenin na sociálnej sieti Twitter. Varoval, že Rusko čakajú ďalšie v nasledujúcich rokoch. Musí sa preto pripraviť na najhoršie a vyvíjať tlak tam, kde je to možné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.