Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Erdoganovmu Turecku hrozí ekonomická kríza

Turecká ekonomika prechádza značnými turbulenciami a tamojšia centrálna banka čelí tlaku na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

Erdoganovmu Turecku hrozí ekonomická kríza
Zdroj: Reuters

Spojené štáty uvalili na začiatku augusta na Turecko sankcie, ktoré prehĺbili krízu, s ktorou sa momentálne stretáva turecká mena líra. Tá tento rok stratila už tretinu svojej hodnoty.

Turecká ekonomika prechádza značnými turbulenciami a tamojšia centrálna banka čelí tlaku na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Tie už raz počas tohto roka zvýšila, a to o päť percentuálnych bodov na 17,75 percenta. Krajina totiž dlhodobo zápasí s dvojcifernou mierou inflácie, ktorá v júli stúpla na rekordnú výšku a dosiahla takmer 16 percent.

Prezident ako sultán

Ďalšie zvyšovanie sadzieb sa však v blízkej budúcnosti nechystá, v júni opätovne zvolený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je totiž proti. Počas svojho najnovšieho mandátu začal naplno uplatňovať rozšírené právomoci, ktoré mu dáva pozmenená turecká ústava a analytici sa obávajú jeho rastúceho vplyvu na ekonomickú politiku Turecka.

Ako dôkaz prezidentových záujmov v tejto oblasti mnohí poukazujú na nedávne vymenovanie Erdoganovho zaťa za ministra f

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.