Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 00:00

Čína zo strachu pred clami vyvážala viac

Čína zo strachu pred clami vyvážala viac
Zdroj: StockExpert

Aj napriek marcovým clám z tohto roku, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump na čínsku oceľ a hliník, a následným protiopatreniam najľudnatejšej krajiny sveta sa čínsky export počas júla tohto roku zvýšil z predpokladaných 10 percent na 12, 2 percenta a prekonal tak všetky očakávania analytikov.

Výrazne narástol aj import do krajiny draka, ktorý namiesto predpokladaných 16 percent dosiahol až 27 percent.


Efekt ciel
Ešte zaujímavejšie však vyznievajú júlové čísla obchodnej výmeny medzi Čínou a samotnými Spojenými štátmi. Aj tu došlo k výraznému skoku. Medzimesačne sa síce toto číslo znížilo o 2,3 percenta, oproti minuloročnému júlu však zaznamenalo nárast o 11,2 percenta, a to aj napriek vojne s clami. Dôvod je pravdepodobne skrytý v obavách spoločností, ktoré sa báli eskalácie napätia, a tak stále v relatívne pokojnom období obchodovali o čosi viac. „Rast obchodnej výmeny medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.