Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2018, 11:53

Nové sankcie USA môžu stáť Rusko až stovky miliónov dolárov, v ohrození sú aj veľké banky

  • Ťažší vplyv na Rusko bude mať až druhá vlna sankcií, tá však bude záležať na tom, kam až vláda Donalda Trumpa bude chcieť zájsť.
  • V druhej vlne sa sankcie zamerajú okrem iného aj na veľké ruské banky či na energetický sektor.
Nové sankcie USA môžu stáť Rusko až stovky miliónov dolárov, v ohrození sú aj veľké banky
Zdroj: TASR/AP

Novo vyhlásené americké sankcie môžu stať ruskú ekonomiku stovky miliónov dolárov. S odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa to napísala agentúra AFP a ďalšie médiá. Spojené štáty tento týždeň ohlásili, že ešte v auguste zrejme zavedú prvú vlnu protiruských sankcií kvôli údajnej účasti Ruska na otrave ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii.

Druhá vlna sankcií bude nasledovať, ak Rusko do 90 dní neposkytne záruku, že prestalo používať chemické či biologické zbrane, nezaviaže sa k tomu, že je ich nebude vyrábať, a neumožní inšpekcie, ktoré zabezpečia zničenie týchto látok.

Veľmi podrobný zoznam

Denník The New York Times o obsahu sankcií napísal, že tie, s ktorými počíta prvá fáza, vylučujú vydávanie exportných povolení americkým podnikom na predaj čohokoľvek, čo možno využiť súčasne na mierové, ale aj vojenské projekty - napríklad motory plynových turbín, moderná elektronika či presné meracie prístroje.

​​Exportéri, ktorí sa budú o vývoz napriek tomu usilovať, budú musieť preukázať, že ich výrobky budú využité na legitímne účely. Podľa denníka pre nich však bude ťažké povolenie získať.

Nemenovaný člen americkej administratívy zoznam zakázaných položiek označil za veľmi podrobný. Experti, ktorí nepôsobia v administratíve, sa však domnievajú, že sankcie ovplyvnia iba malú časť vývozu. Už predchádzajúca vláda Baracka Obamu totiž zakázala do Ruska vyvážať čokoľvek, čo by mohlo byť využité na vojenské účely.

Druhá vlna sa zameriava aj na veľké banky

Peter Harrell, ktorý pôsobil v Obamovej administratíve, nové sankcie označil zo "dôležitý, ale mierny krok". Ťažší vplyv na Rusko podľa neho môže mať až druhá vlna, avšak aj to bude záležať na tom, kam až vláda prezidenta Donalda Trumpa bude chcieť zájsť.

Tam by mohli USA pristúpiť k zákazu prijímať lietadlá ruských leteckých spoločností na amerických letiskách aj k zníženiu úrovne diplomatických vzťahov. Ruský denník Kommersant napísal, že v druhej vlne sa sankcie zamerajú na veľké ruské banky, ako je Sberbank, VTB a Gazprombank, ale aj na energetický sektor.

Bývalý predstaviteľ amerického ministerstva obrany Mark Simakovsky povedal, že druhá vlna sankcií, ak na ňu dôjde, sa zameria na vývoz z Ruska do USA, prevádzku štátnej spoločnosti Aeroflot a na diplomatické vzťahy. Simakovsky je však skeptický v otázke, či na ďalšiu fázu dôjde. "Myslím si, že sa to nutne stať nemusí", tvrdí. A to kvôli politickému tlaku a tiež kvôli blížiacim sa kongresovým voľbám.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.