Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2018, 16:10

Musk čelí žalobám investorov. Jadrovým útokom chcel úplne rozdrviť akcionárov, tvrdia

Elon Musk v utorok naznačil, že by za každú akciu výrobcu elektromobilov Tesla ponúkol 420 dolárov.

Musk čelí žalobám investorov. Jadrovým útokom chcel úplne rozdrviť akcionárov, tvrdia
Zdroj: Reuters

Zakladateľ a generálny riaditeľ americkej spoločnosti Tesla Elon Musk čelí dvom žalobám zo strany investorov. Sťažujú sa na jeho oznámenie na twitteri, kde Musk napísal, že uvažuje o prevzatí firmy a stiahnutí jej akcií z verejného obchodovania. Informujú o tom zahraničné tlačové agentúry.

O problémoch spoločnosti Tesla sme sa rozprávali s analytikom Revue priemyslu Martinom Jesným:

​Musk v utorok naznačil, že by za každú akciu výrobcu elektromobilov Tesla ponúkol 420 dolárov, čo je výrazne viac, než bola ich cena do tej doby. Musk tiež napísal, že financovanie transakcie už má zabezpečené.

Muskove výroky viedli k výraznému rastu ceny akcií podniku a burza podľa svojich pravidiel obchodovanie s akciami Tesly toho dňa prerušila, než podnik situáciu vyjasní.

Špekulanti, ktorí vsádzajú na pokles ceny akcií, teraz Muska obviňujú, že zverejnil zavádzajúce informácie. Podľa jedného z žalujúcich išlo o "jadrový útok" s cieľom "úplne rozdrviť" túto skupinu akcionárov. Podľa iného žalujúceho Muskovo konanie umelo nafúklo cenu akcií, čím boli porušené federálne zákony o cenných papieroch. Takzvaní short Sellers, ktorí špekulujú s poklesom ceny akcií, Muska dlhodobo kritizujú.

Tesla sa k žalobám podaným na federálnom súde v San Franciscu nevyjadrila, informovala agentúra Reuters. Spoločnosť sídli v neďalekom Palo Alto.

BBC pripomína, že ide o ďalšiu kontroverziu, ktorú Musk v poslednej dobe vyvolal. Minulý mesiac sa musel ospravedlniť britskému potápačovi, ktorý sa podieľal na záchrane členov futbalového tímu uväznených v jaskyni na severe Thajska. Nazval ho pedofilom.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.