Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 00:00

Prenajímali matrace v byte. Tak vznikol pred 10 rokmi Airbnb

Prenajímali matrace v byte. Tak vznikol pred 10 rokmi Airbnb
Zdroj: Reuters

Na začiatku úspešného projektu stála snaha mladých dizajnérov zarobiť si na bývanie. Pomohli aj voľby v USA.

Prvý kapitál získali vďaka predaju cereálií Obamove Óčka a Kapitán McCain počas amerických prezidentských volieb v roku 2008. Teraz hodnota firmy presahuje 30 miliárd dolárov.

Príbeh spoločnosti Airbnb sa však začal o rok skôr – v septembri 2007. Dvadsaťsedemročný Joe Gebbia vtedy navrhol svojmu spolubývajúcemu a bývalému spolužiakovi z dizajnérskej školy Brianovi Cheskému riešenie ich finančných problémov. „Napadlo mi, ako zarobiť pár dolárov. Premeníme náš byt na bed and breakfast pre dizajnérov,“ napísal svojmu známemu v maili. V San Franciscu sa totiž chystala dizajnérska konferencia a kapacita miestnych hotelov návalu návštevníkov nestačila.


Projekt odmietlo sedem investorov
Svojim prvým hosťom, 30-ročnému Indovi, 35-ročnej žene z Bostonu a 45-ročnému otcovi štyroch detí z Utahu, poskytli tri matrace vo svojej obývačke, bezdrôtový internet a malý pracovný stôl pre každého. Denne im tiež pripravovali raňajky. Cena za noc bola 80 dolárov.

Chesky aj Gebbia už vtedy mali podnikateľské ambície. Po založení webu AirBedandBreakfast.com im prišlo na um, že by z projektu mohlo vzniknúť niečo väčšie.

Obaja tiež inklinovali k ekologickém

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.