Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 12:14

Akcie nemeckého Bayeru prudko padajú. Postaral sa o to záhradník, ktorý vyhral súdny spor

  • Porota štátneho súdu v San Franciscu v piatok rozhodla v neprospech firmy Monsanto.
  • Tá bola obvinená, že jej glyfosátové herbicídy, vrátane značky Roundup, spôsobujú rakovinu.
Akcie nemeckého Bayeru prudko padajú. Postaral sa o to záhradník, ktorý vyhral súdny spor
Zdroj: Reuters

Akcie nemeckého farmaceutického koncernu Bayer v pondelok padli takmer o 11 percent a dostali sa na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Súd v USA totiž minulý týždeň nariadil zaplatiť americkej divízii Monsanto odškodné 289 miliónov dolárov (252,27 milióna eur).

Porota štátneho súdu v San Franciscu v piatok rozhodla v neprospech firmy Monsanto, ktorá bola obvinená, že jej glyfosátové herbicídy, vrátane značky Roundup, spôsobujú rakovinu.

To bol rozsudok v prvom z asi päťtisíc podobných súdnych sporov v USA vedených proti spoločnosti Monsanto, ktorá ešte v piatok uviedla, že sa proti verdiktu odvolá.

Firma naďalej tvrdí, že jej produkty sú bezpečné. "Dnešné rozhodnutie nič nemení na tom, že vyše 800 vedeckých štúdií a posudkov podporujú tvrdenie, že glyfosát nespôsobuje rakovinu," uvádza sa v stanovisku Monsanto.

​Monsanto je dlhodobo cieľom pre aktivistov v oblasti životného prostredia a zdravia, najmä tých, ktorí sú proti geneticky modifikovaným semenám a potravinám, píše americký portál Financial Times

Spoločnosť Bayer ešte v júni skompletizovala prevzatie americkej biotechnologickej spoločnosti Monsanto v hodnote 63 miliárd dolárov. 

Spojením vznikol najväčší dodávateľ produktov pre poľnohospodársku výrobu, ktorý ovládne viac ako štvrtinu svetového trhu osív a pesticídov. Dohoda bola aj najväčšou zahraničnou akvizíciou, akú kedy uskutočnila akákoľvek nemecká firma.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.