Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 15:58

Za jediný deň prišli ruskí magnáti o miliardy

  • Andrej Belousov v liste prezidentovi Putinovi vymenoval 14 spoločností, ktoré by mohli platiť vyššie dane.
  • Nasledoval exodus investorov, v dôsledku čoho hodnota majetku šéfov týchto firiem klesla.
  • Lisin utrpel najväčšie straty po uverejnení návrhu. Hodnota akcií jeho Novolipeck Steel klesla o 5,4 percenta.
Za jediný deň prišli ruskí magnáti o miliardy
Zdroj: Youtube

Ruskí superboháči stratili viac ako tri miliardy amerických dolárov za jeden deň po tom, ako kľúčový ekonomický poradca prezidenta navrhol zvýšiť dane najväčším banským a kovospracujúcim spoločnostiam, a tiež výrobcom chemikálií a hnojív.

Andrej Belousov v liste prezidentovi Vladimirovi Putinovi vymenoval 14 spoločností, ktoré by mohli platiť vyššie dane. Nasledoval exodus investorov, v dôsledku čoho hodnota majetku šéfov týchto firiem klesla o 3,1 miliardy dolárov (2,71 miliardy eur) podľa indexu Bloomberg Billionaires.

O situácii v Rusku sme sa začiatkom roka rozprávali s analytikom Alexandrom Dulebom:

Príjmy do štátneho rozpočtu

Podľa návrhu Belousova zvýšenie daní by mohlo Rusku priniesť ročne až 500 miliárd rubľov (6,51 miliardy eur), čo by pomohlo financovať plán výdavkov prezidenta Putina.

Tento návrh "vyzerá ako podpora neefektívnosti", uviedol Vladimir Lisin, vlastník kontrolného podielu v spoločnosti Novolipeck Steel PJSC a šéf Ruskej oceliarskej asociácie. "Čím nižšia bude ziskovosť, tým menšie dane budeme platiť," dodal.

Najväčšie straty utrpel Lisin

Lisin utrpel najväčšie straty po uverejnení návrhu. Hodnota akcií jeho Novolipeck Steel klesla o 5,4 percenta. Strata vo výške 832 miliónov USD zodpovedá približne štyrom percentám jeho čistého majetku, podľa indexu miliardárov.

Viktor Rašnikov, vlastník Magnitogorsk Iron & Steel Works PJSC, utrpel druhú najväčšiu stratu, akcie jeho spoločnosti sa znížili o 5,2 percenta.

Nie je to prvý pokles hodnoty majetku, ktorý minulý týždeň zaznamenali najbohatší Rusi. Už v stredu (8.8.), keď USA oznámili nové sankcie voči Moskve, rubeľ aj akcie ruských firiem zamierili nadol.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.