Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 00:00

Dôvera ľudí v štát stúpa. Pri ceste do zahraničia

Počet občanov, ktorí využívajú bezplatnú službu ministerstva zahraničia, rastie každý rok.

Dôvera ľudí v štát stúpa. Pri ceste do zahraničia
Zdroj: Archív HN

Obavy Slovákov z toho, že štát zneužije ich osobné údaje pri ceste mimo krajiny, sa pomaly rozplývajú.

Dôkazom sú dáta z ministerstva zahraničia, ktoré poskytuje dobrovoľnú registráciu cestujúcich od roku 2009. Kým na začiatku boli mnohí skeptickí, záujem o túto službu z roka na rok narastá.

Presnými číslami registrovaných disponuje ministerstvo od roku 2012. Podľa nich je zrejmé, že Slováci myslia dopredu a pred vycestovaním sa „poistia“ aj týmto spôsobom.

Top 10 destinácií, kam môžete letieť z Bratislavy:

Čísla dvihol terorizmus

Najvyšší nárast registrovaných cestovateľov zaznamenal rezort v roku 2015. „Išlo o rok, keď sme boli svedkami viacerých teroristických útokov, tak v Európe, ako aj na Blízkom východe či v severnej Afrike,“ priblížil bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Práve v danom období sa odohral útok na dovolenkárov v Tunisku či krviprelievanie v Paríži. Riaditeľ tlačového odboru ministerstva Igor Skoček pripomenul aj útok nákladným autom v roku 2016.

Vozidlo vtedy vrazilo do davu ľudí na Promenade des Anglais v Nice. „Registrácia v tom čase pomohla natoľko, že sme pre Slovákov, ktorí sa chceli vrátiť domov, poslali vládny špeciál,“ uviedol.

Na detaily zabúdame

Skoček tiež doplnil, že keď Slováci cestujú do bežných destinácií ako je Chorvátsko či Taliansko, na registráciu príliš nemyslia.

„To však neznamená, že je to pri ceste do týchto krajín zbytočné,“ upozornil. Taktiež sa rezort st

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.