Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 16:40

Čo sa bude diať v Turecku? Krajinu s najväčšou pravdepodobnosťou nečaká nič dobré

Turecká líra sa od januára oslabila oproti doláru o viac ako 50 percent.

Situácia Turecka sa zo dňa na deň zhoršuje a neochota prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podniknúť potrebné opatrenia kurz líry naďalej zhoršuje. Zdá sa však, že potrebnú finančnú injekciu, ktorá by pomohla ozdraviť tamojšiu ekonomiku, zrejme poskytne Rusko.

Na Ameriku môžu zabudnúť

Ankare môže pomôcť nový obchodný spojenec. Vzhľadom na to, že krajina má zlé vzťahy so Spojenými štátmi, nemôže s ich pomocou počítať. Nepomôže pravdepodobne ani Brusel. Zo silných krajín, na ktoré by sa Turecko pravdepodobne mohlo obrátiť, zostávajú Čína, Katar a Rusko.

​Práve posledný menovaný je momentálne horúcim kandidátom na záchrancu tureckej ekonomiky. Ruský prezident Vladimir Putin sa totiž v piatok s Erdoganom stretol a podľa ruských štátnych médií hovoril o hlbších ekonomických väzbách a možnosti vzájomne prospešného obchodu. Krajiny si už stanovili spoločný cieľ používania národných mien vo vzájomnej obchodnej výmene, čo do určitej miery oslabí pozíciu dolára. Výrazne vyššia miera spolupráce s krajinami ako Rusko či Čína však môže byť podľa analytika J&T Banky Tomáša Rajtara rozporuplná, keďže Turecko je členom Severoatlantickej aliancie.

Navyše, „vykúpenie“ môže vyjsť Turecko pomerne draho. „Dokázal by so

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.