Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 00:00

Akcie Kofoly rekordne padli. Hoci je v zisku a zarába

Hospodárske výsledky. Nápojársky hráč stále bojuje s cenou akcií. Zaznamenal však rast tržieb i ziskov. Pomohli mu teplá i nízke ceny cukru.

Akcie Kofoly rekordne padli. Hoci je v zisku a zarába
Zdroj: Kofola

Prepad ceny akcií, no zároveň stále lepšie hospodárske výsledky. Tak vyzerá aktuálne situácia okolo česko-slovenského nápojárskeho hráča Kofola. Akcie spoločnosti sa od mája prepadli o viac ako štvrtinu. Z 411 českých korún padli na 295. No zároveň zažili miernu korekciu a aktuálne sa usadili na úrovni 305 českých korún.

„Akcie Kofoly majú stále pomerne nízku likviditu. Aby investori s istotou investovali, očakávajú, že akcie budú môcť jednoducho predať. My sme vstúpili na verejný trh iba so siedmimi percentami spoločnosti, to bola chyba,“ vysvetľuje Daniel Buryš, finančný riaditeľ skupiny Kofola. Aktuálne je pre verejnosť obchodovateľných už 15 percent, no z dlhodobého hľadiska je cieľom spoločnosti dostať ich na úroveň 27 percent.


Kofola sa taktiež dohodla na znížení základného imania. Konkrétne z 2,23 miliardy českých korún na polovicu. To je v prepočte zníženie takmer o 90 miliónov eur, pričom rovnaká suma zostala ako základný kapitál spoločnosti. Kofola tvrdí, že uvedené kroky uskutočnila kvôli jednoduchšiemu vyplácaniu dividend akcionárom. „Vlastný kapitál sme znížili na polovicu, to nemá vplyv na cenu akcií, reálne sa pre akcionárov nemení vôbec nič. Akcionári schválili toto opatrenie viac ako 99-percentnou väčšinou,“ konštatuje Buryš.

Základný kapitál firma zníži tak, že zruší 3 052 akcií v celkovej menovitej hodnote 305 200 korún, ktoré jej patria, a menovitú hodnotu všetkých ostatných akcií spoločnosti zníži zo 100 na 50 korún.

Nižšie imanie, vyššie dividendy
„Základné imanie samo osebe sa mylne považuje za inštitút, ktorý garantuje uspokojenie veriteľov spoločnosti. Dôležitejšie ako základne imanie je vlastné imanie spoločnosti, ktorého je základné imanie iba jednou jeho zložkou. Vlastné imanie môže byť považované za určitý indikátor finančnej kondície spoločnosti,“ tvrdí Juraj Frindrich, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Podľa neho sa základné im

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.