Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2018, 00:00

Americké clá môžu dostať rubeľ na nové minimá

Hospodárstvu ruskej veľmoci hrozí, že stratí ďalšie milióny dolárov.

Americké clá môžu dostať rubeľ na nové minimá
Zdroj: Reuters

Rusko má poriadny problém. Jeho mena sa výrazne oslabuje. Dôvodom je hrozba nových sankcií zo strany USA, ktoré chce zaviesť už v druhej polovici augusta. A to v prípade, ak sa ruská veľmoc nezaručí, že prestane používať chemické a biologické zbrane. Hodnota ruskej meny sa včera pohybovala na úrovni 67 rubľov za dolár. V dôsledku ďalšej vlny sankcií by mohla padnúť ešte nižšie a krajina by prišla o stovky miliónov dolárov.
Narušená ekonomika
V pondelok sa ruské platidlo prepadlo dokonca na hodnotu 68 rubľov za dolár. Išlo o najnižšiu úroveň od apríla 2016. V utorok sa mene podarilo časť strát zmazať, ale na ďalší deň sa opäť dostala pod tlak silnejúcej americkej meny. Na jej oslabení sa podieľa hrozba nových pokút zo strany Spojených štátov. Prezident Donald Trump plánuje v druhej polovici augusta uvalenie nových ciel voči východnej veľmoci. A to v prípade, ak Rusko do 90 dní neposkytne záruku o tom, že prestane vyrábať či používať chemické a biologické zbrane a neumožní inšpekcie, ktoré by zaistili ich zničenie. Ako dôvod Washington uviedol, že Rusko použilo chemickú zbraň v rozpore s medzinárodným právom. Narážal tak na útok na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju v marci v Británii, ktorý Londýn pripísal Moskve, tá to však odmieta.

Nepríjemný zásah
„Samotný ekonomický dosah týchto sankcií nebude nijako drastický a zničujúci, avšak s prihliadnutím na situáciu, aká v Rusku panuje, to i

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.