Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2018, 15:31

Vyzývame vás na súboj. Erdogan je pripravený bojovať proti ekonomickému puču

Turecký prezident hovoril svojim priaznivcom o ekonomickom ohrozovaní krajiny.

Vyzývame vás na súboj. Erdogan je pripravený bojovať proti ekonomickému puču
Zdroj: Reuters

Turecko bude zo všetkých síl bojovať proti pokusu o ekonomický puč a proti hrám, ktoré majú ohroziť jeho hospodárstvo. Na zjazde vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) to dnes povedal prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecká ekonomika sa ocitla v problémoch okrem iného kvôli zhoršeným vzťahom so Spojenými štátmi, ktoré na ňu uvalili sankcie kvôli sporu o zadržiavaného amerického duchovného Andrewa Brunsona.

"Niektorí ľudia sa nás snažia ohrozovať skrz ekonomiku, skrz úrokové sadzby, menové kurzy, investície a infláciu," povedal Erdogan svojim priaznivcom. "A my im hovoríme: vidíme tie vaše hry a vyzývame vás na súboj."

Turecká líra od začiatku tohto roka stratila voči doláru takmer 40 percent. Okrem sporov s USA tlačia líru nadol aj obavy z rastúceho vplyvu prezidenta Erdogana na ekonomiku a z jeho opakovaných výziev k znižovaniu úrokových sadzieb napriek vysokej inflácii.

Medzinárodné ratingové agentúry Standard & Poors a Moodys preto v piatok znížili hodnotenie úverovej spoľahlivosti Turecka o jeden stupeň.

Menovú krízu v Turecku prehĺbila diplomatická a obchodná vojna medzi Washingtonom a Ankarou. Spojené štáty tento mesiac zaviedli sankcie voči tureckým ministrom vnútra a spravodlivosti a zdvojnásobili clá na dovoz ocele a hliníka z Turecka.

Turecko ako odpoveď zdvojnásobilo clá na dovoz niektorého amerického tovaru, vrátane osobných áut, alkoholu či tabaku.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.